Iranian Agriculture News Agency

هشت هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی سال گذشته از خراسان شمالی صادر شد که این میزان ۷.۲ درصد از مجموع کالاهای صادره از استان را شامل می‌شد.

۷.۲ درصد صادرات خراسان شمالی تولیدات کشاورزی بود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پارسال ۸.۸ میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی از این استان به بازارهای هدف صادر شد که البته این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن از نظر ارزشی ۴۷ درصد و از نظر وزنی ۶۲ درصد کاهش داشت.

علیرضا صادق افزود: بیشترین صدور محصولات که از طریق گمرک استان انجام شد گوجه فرنگی، سیب، سیب زمینی، پیاز، رب گوجه فرنگی و ماکارونی بود.

وی اظهار کرد: بخش زیادی از محصولات کشاورزی این استان از جمله انگور، کشمش، انواع خشکبار و پیاز از گمرک سایر استان ها صادر می‌شود که در آمار گمرک استان محاسبه نمی شود.

صادق، علت کاهش صادرات در حوزه کشاورزی را نیز مشکلات ناشی از تحریم، مسائل ارزی و تعاملات خارجی دانست.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه در خراسان شمالی محصولات باکیفیتی در حوزه کشاورزی تولید می شود که مازاد بر نیاز مصرف استان است، قابلیت بالایی برای توسعه صادرات وجود دارد.

وی بر ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی تاکید کرد و افزود: متاسفانه بیشتر محصولات کشاورزی استان به صورت خام صادر می شود و یقینا اگر محصولات پس از فراوری صادر شوند موجب ایجاد اشتغال، ارزش افزوده بالا و درآمد بیشتر برای خانوارهای روستایی خواهد شد.

صادق اظهار کرد: انگور، گلابی، سیب و پیاز از جمله محصولاتی هستند که قابلیت صادرات را دارند اما متاسفانه زیرساخت ها در استان برای فراوری آنها فراهم نیست.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید