Iranian Agriculture News Agency

۴۰۰ هزار قطعه بچه‌ماهی کپور در ۹۰ استخر گرمابی استان خراسان شمالی رها شد.

رهایی ۴۰۰ هزار قطعه بچه‌ماهی در استخرهای خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: رهایی ماهی در استخرهای گرمابی این استان در اسفندماه صورت گرفته و برداشت آن نیز در ماه های آبان و آذر آغاز می شود.

محمدعلی مصباحی با بیان اینکه رهایی و برداشت بچه ماهی در مزارع گرمابی تنها یکبار در سال انجام می شود، افزود: این در حالی است که در استخرهای سردابی چندین بار در سال بچه ماهی رها و برداشت می شود که از ابتدای امسال تاکنون سه میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه بچه ماهی در مزارع سردابی استان رها شده است.

وی شمار مزارع گرمابی استان را ۹۰ و مزارع سردابی را ۹۷ فقره دانست و گفت: پیش بینی می شود امسال ۲ هزار و ۲۳۰ تن انواع ماهی در استخرهای استان تولید شود.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، سرانه مصرف ماهی در این استان  را با احتساب مصرف تن ماهی ۷.۱ کیلوگرم دانست و گفت: میانگین مصرف ماهی در کشور ۹.۵ کیلوگرم است.

وی با اشاره به سرانه پایین مصرف ماهی در این استان گفت: ماهی یکی از پروتئین های سالم است که فرهنگ آن برای مردم هنوز جا نیفتاده و از سویی به دلیل کم توجهی به بخش شیلات، هزینه های تولید آن بسیار بالا است.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی در توسعه شیلات، رشد خوبی داشته است، گفت: هم اکنون ۲۰۰ تولید کننده در حوزه آبزیان و شیلات در این استان فعالیت دارند.

مصباحی افزود: شیروان با ۲۶ استخر پرورش ماهیان سردابی و گرمابی و تولید ۳۵ درصد آبزیان استان، رتبه نخست خراسان شمالی در این بخش را دارد.

وی کمترین تولید ماهی استان را نیز مربوط به شهرستان مرزی راز و جرگلان دانست و گفت: عمده ترین گونه ماهی تولیدی در این استان قزل آلای سردابی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید