Iranian Agriculture News Agency

هلو یک میوه تابستانه وآبدار است که از آن به عنوان نماد سلامت، طول عمر و جاودانگی انسان یاد می شود و در مناطق معتدل سراسر جهان رشد می کند. کشور چین بزرگترین تولید کننده هلو است. این میوه دارای طیف گسترده ای از مواد مغذی و منبع غنی از انواع ویتامین های A، گروهB ،C و سرشار از مواد معدنی ، فیبرو آنتی اکسیدان می باشد .

پیش بینی برداشت 13 هزار تن هلو از باغات استان خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان شمالی، مدیر امور باغبانی این سازمان گفت: سطح زیر کشت باغات هلوی استان 1420 هکتار می باشد، که مقدار 1201 هکتار آن بارده بوده ومیزان تولید باغات بارده 12956 تن می باشد.

محمدعلی شریکیان افزود: بیشترین سطح زیر کشت وتولید هلو به شهرستان مانه وسملقان اختصاص دارد.

وی ادامه داد: ارقام هلو به لحاظ رسیدگی به سه گروه زودرس، میان رس و دیر رس تقسیم می شوند ، ارقام زودرس شامل زعفرانی ،شصت روزه گرگانی یا کاردی ،ارقام میان رس شامل زعفرانی ،هسته جدا و آلبرتا وارقام دیرس نظیر جی اچ هیل و سبز می باشند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: سال گذشته عملیات اصلاح، نوسازی و توسعه باغات در سطح 150 هکتار انجام شده است و عمده نهال مورد نیاز از نهالستان های استان تامین شده است  .

وی گفت: توسعه ارقام تجاری با پایه های رویشی سبب بهبود و افزایش کمیت وکیفیت محصول تولیدی خواهد شدو در این راستا تعداد 4700 اصله پایه رویشی GF, GN برای نهالستان های پیشرو تامین شده است.

شریکیان انتخاب ارقام مناسب ،اجرای سیستم های نوین آبیاری ،انجام عملیات هرس زمستانه وتابستانه،تغذیه مناسب و کنترل آفات و بیماری ها را دارای نقش اساسی در بهبود کمی و کیفی محصول و از الزامات اصلاح و نوسازی باغات دانست و افزود: در این موارد لازم است باغداران عزیز با کارشناسان کشاورزی مشورت نمایند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه برداشت هلو در استان از اوایل تیر ماه آغاز گردیده ، پیش بینی نمود: 13000 تن هلو از سطح بارده باغات استان برداشت گردد .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید