Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از عقد قرارداد در سطح ۱۰۰۰ هکتار گندم در قالب کشاورزی قراردادی در شهرستان سبزوار خبر داد.

هزار هکتار گندم شهرستان سبزوار تحت پوشش خدمات کشاورزی قراردادی قرارمی گیرد

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان رضوی،  غلامحسین ساربان در جلسه ای که با حضور معاون سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی ، مدیر و مسئولین مدیریت جهاد کشاورزی ، رئیس و کارشناسان اداره تعاون روستایی ، مدیرعامل اتحادیه های شرکت های تعاون روستایی ، مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی تولید شهرستان سبزوار و مسئول کانون بسیج مهندسین شهرستان سبزوار برگزار شد با ذکر این خبر گفت : از جمله مزیت کشاورزی قراردادی آن است که شرکت های تعاونی روستایی و تعاونی تولید با اشراف سازمان تعاونی روستایی به عنوان یک شخصیتهای حقوقی متخصص ، دارای سیستم اطلاعات شفاف، مدیریت اقتصادی و مالی و بازار روزآمد و نیز دارای سازکارهای نظارتی به کشاورزی قراردادی ورود می‌کنند.

وی افزود : تعامل سازنده ای بین دو طرف قرارداد برای موضوعات مختلف از قبیل توسعه دانش و فناوری، تأمین مالی، آموزش و همچنین تحقیق و توسعه فراهم می شود و می ;تواند تحولی را در عرصه تولید کشاورزی به همراه داشته باشد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی اظهارداشت: تولیدکنندگانی که اقدام به تولید گندم از طریق کشاورزی قراردادی می کنند در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه از حمایت های چون؛ پاداش بهره وری به تولید کنندگان طرف قرارداد ، یارانه حق بیمه گندم ، یارانه آزمون آب، خاک، گیاه و نسخه نویسی برخوردار می شوند.

وی افزود: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بر اساس اعلام مجری و در چارچوب قرارداد منعقده با تولید کننده نسبت به تامین کود مورد نیاز کشاورزان طرف قرارداد اقدام می کند.

معاون سازمان و مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سبزوار هم در این جلسه با اعلام آمادگی مراکز جهاد کشاورزی در پشتیبانی از طرح کشاورزی قراردادی گفت : با توجه به شرایط فعلی ، کشت گندم در قالب طرح کشاورزی قراردادی بهترین شیوه و روش برای برقراری ارتباطات بین بازیگران زنجیره ارزش محصولات کشاورزی و غذایی با حذف واسطه ها و دلالان است،

علی اصغر امانیان افزود : با اینحال توسعه این نوع قراردادها نیازمند وجود شرکت های تخصصی کارآمد و توانمند در بخش کشاورزی است که ظرفیت چنین شرکت هایی در چهارچوب اتحادیه های تعاون روستایی و اتحادیه تعاونی تولید شهرستان وجود دارد که لازم است این ظرفیت ها بالفعل شوند .

دکتر امراله شمس رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سبزوار هم گفت : اجرای طرح کشاورزی قراردادی علیرغم برخی مشکلات موجود و چالش های پیش بینی نشده در چهارچوب اهداف و وظایف شرکت های تعاونی روستایی است

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید