Iranian Agriculture News Agency

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته در استان 17 هزار و 152 هکتار زعفران کشت بوده، ادامه داد: امسال حدود 500 هکتار توسعه سطح کشت زعفران در استان را شاهد هستیم.

توسعه سطح زیر کشت زعفران در خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان‌اینکه سال گذشته 70 تن زعفران از اراضی زیر کشت خراسان جنوبی برداشت شد گفت: زعفران خراسان جنوبی به دلیل کیفیت بالا متقاضیان زیادی در کشورهای خارجی از جمله آلمان، آمریکا، اسپانیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد.

غلامرضا قوسی با بیان اینکه سال گذشته در استان 17 هزار و 152 هکتار زعفران کشت بوده، ادامه داد: امسال حدود 500 هکتار توسعه سطح کشت زعفران در استان هستیم.

وی با بیان اینکه امسال 56 تن زعفران از مزارع کشت زعفران استان برداشت می‌شود افزود: میانگین تولید زعفران در هر هکتار 4 کیلوگرم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیشترین سطح کشت زعفران در خراسان  جنوبی را مختص به قاینات دانست و افزود: امسال به دلیل کاهش بارندگی در ماه‌های اسفند و فروردین و افزایش شوری خاک، گرمای هوا افت کیفیت آب و خاک از عوامل کاهش تولید زعفران در خراسان جنوبی است که امسال شاهد کاهش 20 درصدی تولیدهستیم.

وی با بیان اینکه زعفران خراسان جنوبی به دلیل برداشت گل زعفران قبل از طلوع آفتاب و برداشت غنچه قبل از بازشدن از کیفیت عطر و قدرت رنگ دهی بالایی برخوردار است افزود: 32هزار و 283 خانوار این محصول با ارزش را جمع آوری می‌کنند و در حال حاضر هم 6 تعاونی در زمینه تولید زعفران در استان فعالیت می کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید