Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از آغاز برداشت گندم از سطح ۱۸ هزار و ۶۰ هکتار از گندم‌زار‌های استان خبر داد و گفت: به‌طور متوسطه سالیانه ۷۰ هزار هکتار کشت زراعی داریم که از این میزان ۴۰ هزار هکتار کشت پاییزه و ۳۰ هزار هکتار مربوط به کشت بهاره است.

آغاز برداشت خوشه‌های طلایی در خراسان‌جنوبی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی اظهار کرد: در سال زراعی جاری برنامه‌ریزی برای یک هزار و ۵۰۰ هکتار سطح زیرکشت دانه‌های روغنی است که از این میزان ۱۳۰ هکتار سطح زیرکشت محصول گلرنگ است.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری ۱۸ هزار و ۶۰ هکتار اراضی استان زیرکشت گندم قرار گرفت، تبیین کرد: بیشترین سطح زیرکشت گندم در استان با سه هزار و ۱۹۰ هکتار به شهرستان قاین اختصاص دارد.

قوسی از پیش‌بینی برداشت ۶۵ هزار تن گندم در استان خبر داد و مطرح کرد: برداشت گندم در خراسان‌جنوبی از اردیبهشت‌ماه آغاز شده و تا اواسط  تیرماه ادامه دارد.

وی همچنین به خرید تضمینی گندم اشاره و اعلام کرد: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از اواخر اردیبهشت‌ماه آغاز شده و در این راستا ۱۸ مرکز خرید شامل سه انبار ملکی شرکت غله استان و ۱۵ مرکز خرید سازمان تعاون روستایی استان برای خرید محصول کشاورزان تجهیز شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی قیمت خرید تضمینی گندم را طبق مصوبه دولت دو هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: سال گذشته ۱۲ هزار و ۸۵۰ تن گندم از یک هزار و ۴۵۰ کشاورز استان خرید تضمینی شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مدت زمان متوسط پرداخت مطالبات گندم‌گاران ۱۲ تا ۲۰ روز است و منابع مالی خرید گندم در سه سطح تأمین شده که شامل منابع هدفمندی یارانه‌ها، منابع داخلی وزارت جهاد کشاورزی و تسهیلات بانکی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید