Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با اعلام اینکه خراسان جنوبی به لحاظ جمعیت شترداری در کشور مقام دوم را به خود اختصاص داده است، گفت: خراسان جنوبی با دارا بودن حدود 30000 نفر شتر یعنی حدود 16 درصد جمعیت شتر کشور به‌عنوان دومین استان شترخیز کشور است.

امکان تولید و جمع آوری شیر شتر تا 25000 تن در خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان جنوبی، محمود اشرفی گل ادامه داد: این امر، زمینه اشتغال و بهره برداری بالغ بر 2000 خانوار را در استان فراهم کرده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد شتر استان در سه شهرستان نهبندان، طبس و خوسف وجود دارد، افزود: تولید شیر شتر در استان بالغ بر 8500 تن در سال ولی میزان جمع آوری حدود 1500 تن و مقدار شیر قابل عرضه به بازار حدود 300 تن در سال برآورد می‌شود.

وی اظهار کرد: در صورت ایجاد زیر ساخت های لازم و ایجاد زنجیره ارزش تولیدات شتر در استان و همچنین واردات شترهای مولد پرتولید (با میانگین 12 کیلوگرم در روز) امکان تولید و جمع آوری شیر شتر تا 25000 تن در سال نیز فراهم خواهد شد.

اشرفی بیان کرد: تا کنون 244 نفر از این نوع شتر وارد استان شده است و تعداد واردات در آینده به 8000 نفر خواهد رسید.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی سرمایه گذاری در امر پرورش و تولید فرآورده های شیر و گوشت شتر را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: هدف از سرمایه گذاری در زمینه شتر در استان علاوه بر تولید گوشت شتر، تولید شیر خام، فرآوری، بسته بندی و عرضه محصولات لبنی شتر به بازارهای مصرف داخلی و خارجی است.

اشرفی گل افزود: در این راستا احداث  کارخانه فرآوری شیر شتر به ظرفیت حداقل 30000 تن در سال و تولید شیر خشک شتر جهت صادرات به سایر کشورها از ضروریات توسعه شتر استان است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید