Iranian Agriculture News Agency

پیش‌بینی برداشت بالغ‌بر هشت هزار تن عناب خشک استان

معاون بهبودتولیدات گیاهی سازمان گفت: برداشت عناب از پنج هزار ۳۴۰ هکتار اراضی خراسان جنوبی آغاز شده و کشاورزان این روزها مشغول برداشت این محصول هستند.

پیش‌بینی برداشت بالغ‌بر هشت هزار تن عناب خشک استان

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، محمدرضا اکبری بابیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال هشت هزار و ۴۰۰ تن عناب خشک به میزان ۸۰۰ میلیارد تومان برداشت شود، افزود: بیشترین سطح زیر کشت این محصول در خوسف با دو هزار و ۴۷۵ هکتار و در  بیرجند با هزار و ۱۳۵ هکتار است.

وی با اشاره به اینکه امسال ۱۰ درصد افزایش در میزان سطح و تولید داریم توضیح داد: با توجه به افزایش سطح درختان بار ده پیش‌بینی احتمال بیشتر این محصول بود که به دلیل گرمای زودرس بهاره و باد‌های گرم در فصل رشد و طوفان گرد خاک این میزان به رقم افزایش پیش‌بینی‌شده نرسید. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از استفاده ۳۰ درصد محصول تولیدی در داخل استان و ارسال مابقی به خارج استان خبر داد و اضافه کرد: در خراسان جنوبی 9 هزار و ۲۵۰ نفر بهره‌بردار عناب فعالیت می‌کنند.

اکبری با اشاره به اینکه در خصوص محصول عناب ازلحاظ تولید و سطح در کشور رتبه اول را داریم گفت: ۳۰ درصد محصول به‌صورت تازه خوری و مابقی به‌صورت عناب خشک مصرف می‌شود.

 سال گذشته هفت هزار و ۵۳۰ تن عناب در استان برداشته‌شده است و هم‌اکنون پنج هزار و ۵۷۶ هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول عناب است. 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید