Iranian Agriculture News Agency

اجرایی شدن طرح خرید مزرعه در خراسان جنوبی برای زرشک

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: این طرح در قالب اجرای چند کار جدید و نو از جمله در زمینه تولید، حمایت، بازارسازی و بازار رسانی در استان دنبال خواهد شد.

اجرایی شدن طرح خرید مزرعه در خراسان جنوبی برای زرشک

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، مهدی جعفری در جلسه کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان که به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، گفت: امسال طرح خرید مزرعه در استان برای محصول زرشک در حوزه شهرستان‌های درمیان و زیرکوه اجرا می‌شود.

وی گفت: برای اجرای این طرح در کشور ۱۶۰ میلیارد ریال در نظر گرفته‌شده که ۴۴ میلیارد ریال آن یعنی ۲۵ درصد منابع به خراسان جنوبی اختصاص‌یافته است.

وی بیان کرد: توان خود را برای پایدارسازی تولید گذاشته‌ایم و در این زمینه طرح‌های جدید را اجرا خواهیم کرد که یکی از این طرح‌ها اجرای آبیاری زیرسطحی است و ۱۰۰ هکتار آبیاری زیرسطحی در شهرستان‌های درمیان و زیرکوه اجرا می‌شود.

وی افزود: سایت‌های الگویی در راستای کلکسیون ارقام زرشک در این دو شهرستان ایجاد می‌شود تا در آینده بتوانیم آموزش‌های لازم را در قالب این سایت‌ها ارائه دهیم.

جعفری گفت: در قالب اجرای طرح خرید مزرعه، مبارزه با آفت زنگ زرشک را شروع کردیم که تاکنون مبارزه در سطح ۶۵۰ هکتار انجام‌شده و ادامه دارد تا بتوانیم جلوی پیشرفت این غده سرطانی در محصول زرشک را بگیریم.

وی افزود: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاه‌هایی را تولید کنند که بتواند در برداشت و فرآوری زرشک کمک‌کننده باشد نیز حمایت‌های لازم را خواهیم داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: همچنین در حوزه بازار سازی و بازار رسانی از شرکت‌های صادرکننده محصول حمایت خواهیم کرد و در سال جاری خرید توافقی زرشک را داریم.

وی افزود: بازار رسانی محصول زرشک را شبکه‌مند کردیم که تشکل‌ها و تعاون روستایی استان در سایر استان‌ها بازار زرشک تازه را پیدا کنند و زرشک با برند خاص از خراسان جنوبی خارج خواهد شد.

جعفری بابیان اینکه جشنواره ملی زرشک امسال با همکاری اتاق تعاون برگزار خواهد شد گفت: تلاش ما این است که جشنواره ملی زرشک را در صورت امکان در تهران برگزار کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: درزمینهٔ اجرای طرح خرید مزرعه نیازمند ورود جدی کشاورزان توانمند هستیم و ما همراهی‌ لازم را با کشاورزان خواهیم داشت.

سطح زیر کشت زرشک در خراسان جنوبی بیش از ۱۹ هزار هکتار است که سالانه ۸۵ هزار تن زرشک تَر و ۲۲ هزار تن زرشک خشک تولید می‌شود و ۹۸ درصد زرشک ایران را به خود اختصاص داده است.

۵۰ هزار خانوار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از تولید زرشک امرارمعاش می‌کنند و زندگی حدود ۲۵۰ هزار نفر از جمعیت استان وابسته به این محصول است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید