Iranian Agriculture News Agency

برنامه‌ای مدون برای معرفی و ارتقای زرشک خراسان جنوبی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، امروز سه‌شنبه (10 مرداد) در جلسه بررسی نحوه صدور مجوز احداث بارگاه زرشک و عناب استان با اشاره به اینکه معیشت ۲۵۰ هزار نفر در استان به محصول مزیت دار زرشک مرتبط است، گفت: زرشک در خراسان جنوبی هویت‌بخش است.

برنامه‌ای مدون برای معرفی و ارتقای زرشک خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بالغ‌بر ۱۹ هزار هکتار سطح زیر کشت در خراسان جنوبی داریم افزود: درمجموع ۸۴ هزار تن زرشک از این ۱۹ هزار هکتار سطح زیر کشت برداشت می‌شود.

وی بابیان اینکه مزارع زرشک یک فرصت برای رونق گردشگری به وجود آورده است، بیان کرد: در طول جشنواره از طریق رسانه‌ها و کمیته‌های مختلف این محصول را با زوایای مختلف معرفی کردیم.

وی بابیان اینکه تلاش ما بر این است که قیمت زرشک را یک پله ارتقا دهیم، گفت: باور داریم با اقدامات انجام‌شده در جشنواره ملی زرشک آینده بهتری در حوزه قیمت و بازار سازی و فروش در انتظار زرشک خراسان جنوبی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: براثر برگزاری جشنواره زرشک ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اتفاق افتاد و پروژه‌ای که آن زمان شروع شد حدود ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

جعفری با اشاره به اینکه کار دو سردخانه و یک واحد فرآوری زرشک در شهر مورد شروع‌شده است، گفت: بعد از جشنواره زرشک یک سرمایه‌گذار اماراتی برای اجرای یک طرح مرتبط با این محصول ورود پیدا کرد و قرارداد با او به‌زودی منعقد می‌شود.

وی بیان کرد: این سرمایه‌گذار خارجی طرح ۸۰۰ میلیاردی فرآوری محصول زرشک را پیگیری و اجرایی خواهد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین‌های ما بیماری زنگ زرشک گرفته و در حال پیشرفت بود که در قالب جشنواره زرشک به تفاهم واحدی با وزارتخانه برای هرس و سم‌پاشی این مزارع رسیدیم.

جعفری خاطرنشان کرد: سال آینده با همکاری اتاق تعاون ایران جشنواره زرشک به‌صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کوتاه کردن دست دلالان خرد از دیگر نتایج جشنواره زرشک بود، بیان کرد: امروزه شیوه‌نامه احداث بارگاه‌های زرشک اصلاح‌شده و زرشک کاران ما با سهولت بیشتری می‌توانند در این زمینه اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تبلیغات انجام‌شده در جشنواره زرشک موجب شده که حتی یک کیلو از این محصول در سردخانه‌ها باقی نماند و همگی نیز به فروش برسد.

جعفری با اشاره به اینکه ورود بنیاد علوی به‌عنوان راهبر زرشک با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومانی از دیگر نتایج جشنواره بود، بیان کرد: البته مشکلات و مسائل مرتبط با محصول زرشک یک‌دفعه به پایان نمی‌رسد و کم‌کم به نتایج مطلوب خواهیم رسید.

وی بابیان اینکه سه محصول تولیدشده از زرشک ثبت اختراع شد، یادآور شد: جشنواره زرشک موجب شد که این محصول تبدیل به گفتمان در بین مسئولان رده‌ بالای وزارتخانه شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: نمی‌توانیم بگوییم هیچ نقطه‌ضعفی در برگزاری جشنواره نداشتیم ولی نهایت توان و تلاش خود را برای این اتفاق گذاشتیم.

 بابیان اینکه برگزاری جشنواره ملی زرشک و ادامه طرح‌های حمایتی این محصول، بارقه‌های امید را در دل زرشک کاران خراسان جنوبی زنده کرد، گفت: معرفی محصول زرشک در سطح ملی و فراملی، معرفی ارزش‌های دارویی و اقتصادی زرشک، توجه شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علمی به فرآوری، جذب سرمایه‌گذار برای توسعه صنایع تبدیلی و غذایی، تقویت معیشت کشاورزان از طریق ایجاد ارزش‌افزوده و کمک به بازاریابی از اهداف برگزاری جشنواره زرشک بود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید