Iranian Agriculture News Agency

رشد تولید کشاورزی با بهره‌وری ترکیب علم و تجربه

رئیس سازمان جهاد شکاورزی خراسان جنوبی، به رشد تولید با توجه به شعار سال اشاره کرد و گفت: رشد تولید فقط با بهره‌وری به‌دست می‌آید، یعنی علم و تجربه را با هم ترکیب کنیم و در کنار آن از منابع موجود نیز بهترین استفاده را ببریم.

رشد تولید کشاورزی با بهره‌وری ترکیب علم و تجربه

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به کسب رتبه اول جذب اعتبارات کشاورزی را در کشور اشاره کرد و افزود: از هفته جهاد کشاورزی سال قبل تا امسال بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات به بهره‌برداران بخش کشاورزی خراسان جنوبی پرداخت شد که در مقایسه با مدت مشابه قبل ۴.۶ دهم برابر افزایش در پرداخت تسهیلات داشتیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین منابع آب، استفاده مطلوب از زمین است که افزایش عملکرد در واحد سطح را به ارمغان می‌آورد. آنچه آمارها نشان می‌دهد در سال ٩٢ مصرف آب کشاورزی در خراسان جنوبی یک میلیارد و ٢۶٣ میلیون متر‌مکعب بود اما اکنون به ٧٨٧ میلیون متر‌مکعب کاهش‌یافته است.

وی ادامه داد: بااین‌حال سطح زیر کشت خراسان جنوبی کاهش پیدا نکرده اما مصرف آب کشاورزی کم شده و آمار تولیدات کشاورزی استان به‌شدت بالا رفته که این موضوع حاصل علم و بهره‌وری است.

جعفری گفت: آنچه اکنون ما به دنبال آن هستیم این است که به ازای یک متر‌مکعب آب چه میزان تولید داشته باشیم تا جمعیتی که سال‌به‌سال در حال افزایش است بتوانیم غذای آن‌ها را تأمین کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: توجه ویژه به اجرای سامانه‌های نوین آبیاری سبب شده تاکنون ٢۵ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی مجهز به این سامانه‌ها باشد یعنی بالغ‌بر ۴٠ هزار هکتار که عدد قابل‌توجهی است. 

وی ادامه داد: پیشتازی خراسان جنوبی در سامانه‌های نوین آبیاری باعث شد تا رتبه اول کشور را در این زمینه به خود اختصاص بدهد.

وی تأکید کرد: در تلاش هستیم در استان خشکی مانند خراسان جنوبی مصرف آب را کاهش دهیم و بهره‌وری را افزایش دهیم چراکه با اجرای سامانه‌های آبیاری کم‌فشار بهره‌وری ٣٠ درصد و در سامانه‌های تحت‌فشار ۵٠ تا ٧٠ درصد افزایش می‌یابد.

جعفری گفت: ازاین‌جهت لزوم توجه به سامانه‌های نوین آبیاری در کنار توجه به معیشت مردمی که پایه محورند بر قنات‌ها به‌طور حتم در دستور کار است طوری که سال گذشته ٣۶٠ رشته قنات در خراسان جنوبی احیا شد یعنی روزی یک‌رشته قنات که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل آن‌که ٩٩ رشته بود ۴ برابر کار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از دلگرمی و ایجاد انگیزه مضاعف کار در مواجه با روستائیان پس از احیای قنات گفت و یادآور شد: احیا قنات‌ها پس از دستور رئیس‌جمهور در اولین سفر به خراسان جنوبی با شدت بیشتری دنبال شد و اکنون اگر در این نقطه ایستاده‌ایم در راستای عملیاتی شدن دستور رئیس‌جمهور است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید