Iranian Agriculture News Agency

مرمت قنوات در راستای کاهش اثرات خشکسالی

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان گفت: در راستای کاهش اثرات خشکسالی مرمت قنوات در دستور کار است و سال گذشته ۳۶۰ رشته قنات در استان مرمت و بهسازی شده است.

مرمت قنوات در راستای کاهش اثرات خشکسالی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، محمدحسین اکبری با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای کاهش اثرات خشک‌سالی بر بخش کشاورزی خراسان جنوبی گفت: طرح‌های آبخیزداری در راستای افزایش آبدهی قنوات در بالادست به همت اداره کل منابع طبیعی استان در حال اجراست که در چند سال گذشته در افزایش آبدهی قنوات تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: تاکنون ۳۸ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان خراسان جنوبی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است که از این مقدار سه هزار و ۵۲۶ هکتار طرح آبیاری نوین در سال گذشته اجرا شد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: درمجموع سال گذشته خراسان جنوبی درزمینهٔ اجرای طرح‌های آب‌وخاک یعنی اجرای قنوات و سامانه‌های نوین آبیاری رتبه اول را در سطح کشور کسب کرد و اجرای این طرح‌ها نقش مؤثری در کاهش اثرات خشک‌سالی داشته است.

وی گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون خشک‌سالی بیش از چهار هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بخش زراعی، باغی، دام و طیور استان خسارت وارد کرده است.

محمدحسین اکبری اضافه کرد: در سال آبی جاری (از اول مهر ۱۴۰۱) تاکنون ۴۳ هزار هکتار از اراضی زراعی استان براثر خشک‌سالی خسارت‌دیده که برآورد خسارت در این حوزه ۷۳۰ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: همچنین خشک‌سالی به ۵۶ هزار هکتار از باغات استان خسارت زده که مبلغ خسارت هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان برآورد شده و خشک‌سالی هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان به بخش دام نیز خسارت وارد کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون خشک‌سالی ۵۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به آبزیان، ۲۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بخش زنبورعسل، ۳۸۰ میلیارد تومان به منابع آبی و ۸۹ میلیارد تومان به تأسیسات کشاورزی استان خسارت زده است.

وی با اشاره به اینکه با ادامه‌دار بودن روند خشک‌سالی هرسال اثرات خشک‌سالی بر کشاورزی استان تشدید می‌شود بیان کرد: خشک‌سالی‌های مستمر برداشت برخی محصولات کشاورزی را ازنظر کمی و کیفی کاهش داده است.

اکبری ادامه داد: خشک‌سالی‌های متوالی باعث افزایش انواع آفات در باغات و مزارع نیز شده است و گاهی شاهد آفات نوظهور و ثانویه در بخش کشاورزی هستیم که به دلیل افزایش ضربات خشک‌سالی به آفات درجه‌یک تبدیل‌شده و هرسال حجم بالای خسارت به محصول کشاورزان وارد می‌کنند.

وی گفت: همچنین هرسال با وزش شدید باد و توفان مواجه شده‌ایم که خسارت سنگینی را به محصولات کشاورزی استان وارد می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: خشک‌سالی‌ها در یک دهه اخیر به‌شدت جمعیت دامی استان را کاهش داده است چراکه مراتع استان ضعیف شده و تعلیق دام از مراتع اتفاق نمی‌افتد لذا دامداران مجبور به تعلیق دستی هستند و هزینه‌های سنگینی را به دامدار تحمیل می‌کند.

در حال حاضر بیش از ۱۸۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی زیر کشت محصولات باغی و زراعی است و بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان به کشاورزی اشتغال دارند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید