Iranian Agriculture News Agency

رونمایی از سند اصلاح الگوی کشت خراسان جنوبی

رونمایی از سند اصلاح الگوی کشت خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، در مراسم تجلیل از قهرمانان تولید بخش کشاورزی استان که با حضور خانواده بزرگ جهاد کشاورزی در فرهنگسرای بیرجند برگزار شد، از جام و نشان افتخار قهرمانان تولید بخش کشاورزی و سند اصلاح الگوی کشت خراسان جنوبی مبتنی بر شرایط اقلیمی استان رونمایی شد.

در این مراسم برای اولین بار از جام و نشان افتخار برترین‌های کشاورزی رونمایی شد و جام قهرمان به دلیل کسرت قهرمانان تولید کشاورزی به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه تعلق گرفت.

همچنین از سند اصلاح الگوی کشت خراسان جنوبی نیز رونمایی شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این خصوص گفت: هدف از اجرای الگوی کشت این است که متناسب با شرایط اکولوژیکی و اقلیمی هر منطقه چه محصولی بکاریم تا سازگاری خاص خودش را داشته باشد و از طرفی هم بیشترین بهره‌وری نصیب کشاورز شود.

وی بابیان اینکه اصلاح الگوی کشت بر سه مبنای نیاز، اقلیم و اقتصاد هر منطقه پایه‌ریزی شده است تا برای کشاورزان توجیه اقتصادی داشته باشد، بیان کرد: کشاورزانی که بر اساس الگوی ترسیم‌شده فعالیت کنند مشمول حمایت‌ها و مشوق‌های متعددی خواهند شد.

مهدی جعفری خاطرنشان کرد: این مشوق‌ها و حمایت شامل موارد متعدد و مختلفی از قبیل ارائه تسهیلات، خدمات ارائه نهاده‌ها و بذر استاندارد موردنیاز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکی از حمایت‌های دولت در الگوی کشت، کشت قراردادی محصولات کشاورزی است، افزود: در این طرح یارانه بذر، کود و بیمه مشمول کشاورزان می‌شود و در آخر هم دولت محصول تولیدی کشاورزان را خریداری می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید