Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تاکید ایشان بر خودکفایی در بحث غذا و دارو گفت: اکنون مشکل ما همان دو کالاست که این دورنگری و دوراندیشی ایشان را نشان می‌دهد.

رونق کشاورزی با حذف ارز ترجیحی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان جنوبی، مهدی جعفری با بیان اینکه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها رونق اقتصادی را در برخواهد داشت، اظهار کرد: عادلانه‌سازی نظام یارانه‌ای باعث شد ارز ۴۲۰۰ تومانی  بنا به شرایط خاص اقتصادی جامعه حذف شود زیرا بیشترین سود حاصل از آن به واردکننده‌ها  اختصاص می‌یافت و از طرفی قاچاق کالاهای اساسی مانند جوجه یک‌روزه،  دام، روغن، آرد و... به کشورهای همسایه چیزی جز هدررفت منابع را در پی نداشت. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی به جنگ روسیه و اوکراین اشاره کرد و اظهار داشت: جنگ  این دو کشور، غذای کل جهان را تحت تاثیر قرار داده و به مخاطره انداخته چرا که اوکراین تولیدکننده گندم و روغن اکثر کشورهای جهان است و این می‌طلبد کشورها خود دست به تولید این دو محصول بزنند. 

وی اعلام داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب این می‌شد که  قیمت‌ها واقعی نباشد و عملا تولید در حال رکود بود و دلالی رونق داشت ولی با اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، کشاورزی اقتصادی‌تر شده  و افزایش تولید رخ خواهد داد. 

وی تصمیم دولت در عرصه حذف ارز ترجیحی را تصمیمی شجاعانه خواند و اعلام کرد: با واقعی سازی قیمت‌ها بخش کشاورزی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که رونق پیدا خواهد کرد. 

جعفری افزود: پس از اعلام دولت مبنی بر آزادسازی قیمت‌های چند کالای اساسی، متاسفانه سودجویانی بودند که دست به احتکار زدند که بازرسین سازمان بیش از  ۳۰ انبار روغن احتکار شده را در استان کشف کردند. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به نهادینه شدن فرهنگ همکاری و جلوگیری از ایجاد بحران اشاره کرد و اظهار داشت: فرهنگ جامعه باید به سمتی پیش رود که در زمان بحران شاهد رفتارهای معقول از طرف مصرف کنندگان باشیم؛ خرید بیشتر از نیاز خود موجب بحران می‌شود.

وی از اتخاذ تدابیری خبر داد که به موجب آن سرمایه در گردش لازم در اختیار  کشاورزان قرار خواهد گرفت تا تداوم و رونق تولید دو چندان حاصل شود. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در پایان اعلام کرد: هیچ مشکلی برای تامین کالاها نداریم مردم دغدغه‌ای برای تامین کالاهای اساسی نداشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید