Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: رتبه ششم کشور را در زمینه تولید پنبه داریم و اکنون سطح زیر کشت خراسان جنوبی ۶ هزار و ۸۳۵ هکتار است که تا کنون ۴ هزار و ۵۵۴ هکتار برداشت شده است.

تکمیل چرخه تولید و فرآوری پنبه در خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان جنوبی، سیدمجتبی حسینی مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: رتبه ششم کشور را در زمینه تولید پنبه داریم و اکنون سطح زیر کشت خراسان جنوبی ۶ هزار و ۸۳۵ هکتار است که تا کنون ۴ هزار و ۵۵۴ هکتار برداشت شده است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی در زمینه گلایه کشاورزان از کود و سموم بی‌کیفیت اظهار داشت: نظارت بر توزیع آنها در خراسان جنوبی حتی قوی‌تر از استان‌های دیگر وجود دارد و فقط نیاز است که کشاورزان حتما از فروشنده‌های معتبر خریداری کنند.

به گفتۀ وی همواره از کودها و سموم نمونه‌گیری می‌شود تا مشکلی وجود نداشته باشد و اگر کشاورزان از مبادی قانونی و کود و سموم لیبل‌دار خریداری کنند مشکلی نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: یک مشکل فنی که در این زمینه وجود دارد و کشاورزان به آن توجه نمی‌کنند استفاده درست با توجه به شرایط و شیوه استفاده از کودها و سموم است.

حسینی تأکید کرد: در اکثر مواقع عدم اثر بخشی کودها و سموم به دلیل استفاده نادرست است یا از فروشگاه‌های مجوزدار خریداری نمی‌شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی درباره ارقام مختلط هم عنوان کرد: رقم خرداد در انحصار خراسان جنوبی است که نظارت بر آن بسیار زیاد است اما کشاورزان به دلیل ارزان بودن بذوری که در فروشگاه‌های غیرمجاز وجود دارد با این مشکل روبه‌رو می‌شوند.

وی درباره طرح کشاورزی قراردادی که وزیر پیگیر آن است هم گفت: در سال اول به صورت پایلوت فقط برای کود و بیمه محصول گندم در ۱۷ استان اجرایی شد که البته خراسان جنوبی جزو این استان‎‌ها نبود.

حسینی در زمینه برداشت مکانیزه پنبه در استان نیز اظهار داشت: ۱۰ دستگاه کمباین برای برداشت پنبه در خراسان جنوبی وجود دارد  و مشکلی وجود ندارد.

وی با اشاره به نوسانات قیمت خرید پنبه عنوان کرد: خرید آن به صورت توافقی انجام می‌شود و با توجه به نوسانات عرضه و تقاضا، میزان تولید و تورم تغییر پیدا می‌کند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه چرخه تولید و فرآوری پنبه در استان به نوعی تکمیل است، گفت: اکنون تولید بذر خرداد در اختیار استان است، همچنین طرح لینترگیری پنبه در ستاد خاوران به تصویب رسیده است و کارخانه آن در حال اجرایی شدن است.

به گفتۀ وی همچنین مزارع تکثیر بذر در خراسان جنوبی وجود دارد و چندین کارخانه پنبه پاک‌کنی در  استان وجود دارد و یک کارخانه ریسندگی نیز در استان فعال است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید