Iranian Agriculture News Agency

در پی پیری جمعیت کشاورزان:

در پی پیری جمعیت کشاورزان اسکاتلند دولت این کشور لایحه‌ای را به‌منظور تشویق ورود جوانان به حرفه کشاورزی تدوین کرده و برای تصویب نهایی به سنای این کشور ارسال کرده است.

دولت اسکاتلند از کشاورزان جوان حمایت می‌کند

به گزارش بی‌بی‌سی٬ صنعت کشاورزی از صنایع بنیادی هر کشور است و پیشرفت در این صنعت، پیشرفت کشور را رقم می‌زند. حمایت از نسل جوان، شرط بقای هر صنعتی از جمله کشاورزی است. دولت اسکاتلند به این منظور قصد دارد از کشاورزان جوانان حمایت کنند.

آمار کالج کشاورزی اسکاتلند (Scottish Agricultural College (SAC)) نشان می‌دهد که تعداد زارعینی که سن آن‌ها کمتر از 44 سال است یک‌پنجم کل مزرعه‌داران این کشور است و 27 درصد از کشاورزان بیش از 67 سال سن دارند.

 به گزارش سایت خبری بی‌بی‌سی٬ «اتحادیه ملی کشاورزان اسکاتلند» یا NFU Scotland گروهی جدید را با هدف ایجاد بهترین محیط عملیاتی برای نسل جوان راه‌اندازی کرده است. یکی از اعضای ارشد این گروه اظهار داشت: «ما فکر می‌کنیم استفاده از این اتحادیه بهترین راه برای رساندن صدایمان به دولت است. کشاورزی به آن اندازه که ما دوست داریم، پیشرفت نکرده است. ما جوان و مشتاق هستیم و می‌خواهیم حرکت کنیم و نیاز به حمایت دولت داریم».

برای همین منظور دولت اسکاتلند اخیراً لایحه‌ای را به سنای این کشور فرستاده است که هدف آن، حمایت مازاد از کشاورزانی است که در مزارع اجاره‌ای کار می‌کنند و یا می‌خواهند مزرعه‌ای را اجاره کنند. ریچارد لچده، وزیر امور روستایی اسکاتلند دراین‌باره اظهار داشت: « ضروری است که ما خون جدید را به رگ‌های بخش کشاورزی تزریق کنیم. اگرچه زنان و مردان جوان بسیاری در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند اما آمار شرایط نگران‌کننده‌ای را برای آینده این صنعت پیش‌بینی می‌کند.

کشاورزان مسن اسکاتلند تخصص زیادی در اختیار دارند و مزایای سال‌ها تجربه آن‌ها نباید دست‌کم گرفته شود. من مطمئن هستم که کشاورزان جوان می‌توانند چیزهای زیادی از نسل‌های قدیمی یاد بگیرند و من آن‌ها را تشویق می‌کنم تا از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنند».

لچده افزود: «هزینه‌ اجاره مزرعه در این روزها از موانع بزرگ جوانان مشتاق به کشاورزی است. یک کسب‌وکارکشاورزی خوب معمولاً نیاز به یک‌ خانه نزدیک مزرعه، تجهیزات و احشام متناسب دارد. برای جلب بیشتر جوانان به کشاورزی، ما متعهد به حمایت از آن‌ها می‌شویم و به آن‌ها کمک می‌کنیم تا در این میدان قدم بگذارند».

طرح حمایت از جوانان کشاورز افراد زیر 40 سال را دربرمی‌گیرد و شامل پرداخت هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کشاورزی و تسهیل دسترسی به مشاوران مالی است که به‌تازگی در اسکاتلند به اجرا در آمده است. دولت اسکاتلند همچنین واگذاری مزارع کشاورزان مسن‌تر به کشاورزان جوان را نیز تسهیل می‌کند.

منبع: خبرگزاری فارس

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید