Iranian Agriculture News Agency

بررسی اختلافات تجاری نشان می دهد:

بررسی روند اعتراض کشورهای آمریکا، استرالیا، هند و اتحادیه اروپا نسبت به سیاست‌های حمایتی یکدیگر نشان می‌دهد این کشورها حاضر نیستند تحت هیچ شرایطی حمایت از بخش کشاورزی خود را کنار گذاشته و بازار خود را در اختیار کشور دیگری قرار دهند.

رقابت شدید کشورها در حمایت از بخش کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از مقاومتی نیوز٬ هند به عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان به منظور تامین امنیت غذایی خود و بهبود سطح درآمدی کشاورزان اقدامات گسترده‌ای را در راستای حمایت از بخش کشاورزی در دستور کار دارد.

این کشور با تولید ۳۶۷ میلیارد دلاری، دومین کشور به لحاظ تولید محصولات کشاورزی در جهان است که قصد دارد با افزایش درآمد کشاورزان تا سال ۲۰۲۲، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار محصول کشاورزی به دیگر کشورهای جهان صادر کند.

از جمله اقدامات مهم دولت هند در حمایت از کشاورزان و تثبیت جایگاه تولید در این کشور، تعیین قیمیت تضمینی برای محصولات، اعطای وام های کم بهره، کاهش هزینه‌های خرید کود، سم و بذر و در نهایت تعرفه‌های بالای گمرکی بر واردات محصولات مشابه داخلی است.

شکایت دیگر کشورها به حمایت‌های گسترده هند از بخش کشاورزی

علیرغم آنکه دولت هند نسبت به حمایت از بخش کشاورزی خود مصمم است اما دولت‌های دیگر نسبت به وضعیت حمایتی دولت از کشاورزان هندی معترض هستند.

آمریکا، استرالیا و اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی هستند که نسبت به وضعیت یارانه‌های پرداختی دولت هند به کشاورزان به مراجع قضایی بین المللی شکایت کرده‌اند؛ اما دولت هند دست از این حمایت‌ها برنداشته است.

دولت هند ۸۰ درصد قیمت گندم را یارانه می‌دهد

در این راستا چندی پیش گرگوری دوود رئیس دفتر کشاورزی آمریکا در سازمان تجارت جهانی با اشاره به حمایت‌های گسترده دولت هند از  گندم‌کاران و برنج‌کاران، از روسای این سازمان درخواست رسیدگی به موضوع را کرد.

این مقام آمریکایی از نگرانی تمامی کشورهای تولیدکننده برنج و گندم در جهان به دلیل حمایت‌های گسترده دولت هند از این محصولات خبر داد و گفت: هندی‌ها ۷۴ الی ۸۴ درصد از قیمت گندم تولید شده را تحت حمایت‌های یارانه‌ای خود قرار داده و توانسته‌اند آن را به دیگر کشورها صادر کنند.

شکایت استرالیا از هند درخصوص حمایت از تولید شکر

به تازگی نیز دولت استرالیا در واکنش به وضعیت حمایت از تولید نیشکر در هندوستان، دولت این کشور را به دلیل عدم رعایت قوانین تجارت بین المللی محکوم کرده است.

پیش از این نیز دولت هند درخصوص مواردی دیگری همچون سیاست های تولید پنبه، واردات دانه‌های روغنی و صادرات محصولات لبنی در کمیته سازمان تجارت جهانی با شکایت دیگر کشورها مواجه شده بود.

هر چند هندی‌ها ادعای استرالیا را برای افزایش سطح حمایت دولت هند از تولید نیشکر را رد کرده‌اند اما این اختلاف نظر بین دو کشور در محاکم قضایی سازمان تجارت جهانی همچنان باقیمانده است.

طبق اعلام دولت هند بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی، کشورهای در حال توسعه می‌توانند تا ۱۰ درصد کل ارزش تولید هر محصولی را به عنوان یارانه به کشاورزان پرداخت کنند و دولت هند نیز از این قانون استفاده می‌کند.

از سویی دیگر نیز قیمت‌های تضمینی در هند تنها مختص محصولاتی هستند که کشاورزان نتوانند محصولات خود را بفروشند. این در حالی است که هند یکی از تولید کنندگان کوچک نیشکر در جهان محسوب می‌شود و کمتر از ۱ درصد صادرات قند و شکر جهان را به خود اختصاص داده است.

به همین دلیل مقامات دولت هند با رد ادعای استرالیایی ها مبنی بر ناعادلانه بودن یارانه‌های حمایتی در این کشور اعلام کرده‌اند به هیچ وجه از حدود قوانین بین المللی تجاوز نکرده‌اند.

این در حالی است که استرالیایی‌ها مدعی هستند دولت هند تمامی ارزش نیشکر تولید شده را به صورت یارانه اختصاص دادند و اتحادیه اروپا نیز این ادعای استرالیایی ها را تایید می‌کنند.

رقابت شدید کشورها در حمایت از بخش کشاورزی

پرواضح است که اختلاف نظرهای پیش آمده میان کشورهای بزرگ تولید کننده محصولات کشاورزی در خصوص اعطای یارانه به این بخش نشانگر اهمیت و جایگاه ویژه آن در اقتصاد کشورها است.

همانطور که مشخص است هیچکدام از کشورها حاضر به کاهش حمایت از تولیدات داخلی علی‌الخصوص حمایت از تولیدات کشاورزی خود حتی در قبال فشارهای سازمان تجارت جهانی نیستند و در صورت افزایش فشارها نوع حمایت خود را تغییر می‌دهند و سعی در قبضه کردن بازار محصول کشورهای رقیب دارند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید