Iranian Agriculture News Agency

چین استفاده از آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی را حذف می‌کند:

جریان الکتریسیته میزان تولید را ۳۰درصد افزایش می‌دهد

در بعضی از مزارع چین به جای آفت‌کش و علف‌کش از جریان الکتریسیته استفاده می‌شود تا سرعت رشد سبزیجات و میوه‌جات افزایش یابد. استفاده از جریان برق می‌تواند تولید سبزیجات و صیفی‌جات را 20 تا 30درصد افزایش دهد. به همین ترتیب میزان استفاده از آفت‌کش‌ها 70 تا 100درصد و مصرف کود هم به بیش از 20درصد کاهش می‌یابد.

استفاده از برق به جای کود

به گزارش ایانا به نقل از NextbigFuture، اگر وسعت گلخانه‌ای را یک هکتار  در نظر بگیریم، این گلخانه روزانه به 15 کیلووات در ساعت برق نیاز دارد که معادل نصف برق مصرفی یک خانوار آمریکایی است.  در عرض 2 سال سبزیجاتی که در این گلخانه با برق رشد کرده‌اند درآمدی معادل 175 هزار دلار در پی خواهند داشت. هوای داخل این گلخانه بوی رعد و برق تابستانی می‌دهد. رطوبت کم و گیاهان به ندرت مریض می‌شوند. بیشترین هزینه هم مربوط به  هزینه نصب است که به ازای هر هکتار به چند هزار دلار می‌رسد.

چین در حال انجام بزرگترین آزمایش در دنیاست و نتایج آن تغییرات بزرگی در تولیدات کشاورزی در پرجمعیت‌ترین کشور دنیا ایجاد کرده است. در سراسر چین،‌ از بیابان گبی در شین‌جیانگ گرفته تا مناطق ساحلی اقیانوس آرام، گلخانه‌هایی که دارای وسعتی بیش از 3600 هکتار هستند در برنامه «فرهنگ الکتریسیته» مشارکت کرده‌اند که بودجه آن از دولت چین تامین می‌شود.

سیم‌های مسی لخت  3 متر بالاتر از سطح زمین بالا سر گیاهان  قرار گرفته و در سراسر گلخانه نصب شده‌اند. این سیم‌ها می‌توانند در مدت زمان کم بار مثبت معادل 50هزار ولت تولید کنند که 40 برابر ولتاژ استاندارد خانگی در آمریکاست.

الکتریسیته با فرکانس بالا باکتری‌ها و بیماری‌های واگیردار ویروسی را در هوا و خاک از بین می‌برد. فشار سطحی آب روی برگ‌ها را هم کاهش می‌دهد که باعث تسریع تبخیر می‌شود. در داخل گیاه هم انتقال ذرات باردار طبیعی مانند بی‌کربنات و یون کلسیم، فعالیت‌های متابولیکی را سرعت می‌دهد. در نتیجه جذب دی‌اکسید کربن و فتوسنتز هم سریع‌تر می‌شود.

جریان الکتریسیته که از سیم‌ها رد می‌شود تنها چند میلیونیم آمپر در حجم است که از حجم کار سیم شارژر تلفن همراه هم کمتر است.

استفاده از این سیستم هیچ ضرری به گیاهان یا فردی که کنار آن ایستاده ندارد. در پی نتایج مثبت این تحقیق، مناطقی که برای مزارع الکتریکی در نظر گرفته شده‌اند سالانه 1000 تا 1300 هکتار به سرعت توسعه پیدا می‌کنند. مزارع الکتریکی در طی 12 ماه به میزان 40 درصد می‌توانند توسعه پیدا کنند. 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید