Iranian Agriculture News Agency

خرید گوشت‌های فاقد مهر و لیبل دامپزشکی خطر ابتلاء به بیماری مهلک تب کریمه کنگو را در پی دارد.

هشدار در مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو

به گزارش خبرنگار ایانا در جنوب کرمان خوبیار مشایخی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، یک بیماری ویروسی است که در بین انسان و دام مشترک می باشد . این بیماری از راه های گوناگون به خصوص از طریق گزش کنه آلوده، تماس با لاشه و یا خون آلوده به انسان منتقل می شود. به همین دلیل خرید گوشت های فاقد لیبل خطر ابتلاء به بیماری مهلک کریمه کنگو را در پی دارد.

مشایخی گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، یک بیماری ویروسی است که در بین انسان و دام مشترک می باشد . این بیماری از راه های گوناگون به خصوص از طریق گزش کنه آلوده، تماس با لاشه و یا خون آلوده به انسان منتقل می شود. به همین دلیل خرید گوشت های فاقد لیبل خطر ابتلاء به بیماری مهلک کریمه کنگو را در پی دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان اظهار کرد: از آنجا که ابتلاء به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  می تواند به مرگ منجر شود بنابراین پیشگیری از این بیماری تنها روش مطمئن جهت جلوگیری از ابتلاء به آن می باشد و به همین دلیل کارشناسان دامپزشکی همواره به دامداران، قصابان و تمامی افرادی که با دام در تماس می باشند توصیه می نمایند تا با رعایت کامل موارد ایمنی مانع از سرایت این بیماری شوند. علاوه بر آن از مصرف کنندگان گوشت دام انتظار می رود تا گوشت مصرفی خود را از فروشگاه های مجاز تحت نظارت دامپزشکی خریداری نموده و از مصرف گوشت های فاقد مهر و لیبل و یا کشتار شده در مکان های غیر مجاز خودداری کنند.
وی در ادامه افزود: از آنجا که گزش کنه به عنوان یکی از راه های انتقال بیمار تب کریمه کنگو شناخته شده است، به دامداران توصیه کرد ضمن پرهیز از له کردن کنه با دست،. همواره سم پاشی جایگاه های نگهداری دام را در دستور کار و در رأس فعالیت های خود قرار دهند. همچنین استفاده از لوازم حفاظت فردی مانند لباس یکسره، چکمه، دستکش و... در محل دامداری‌ها و کشتارگاه‌ها، از دیگر روش‌های مؤثر در پیشگیری از ابتلاء به این بیماری است.
وی در پایان خاطر نشان کرد خطر ابتلاء به بیماری کریمه کنگو را جدی دانست و به شهروندان توصیه کرد: با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی ، سلامت خود و خانواده هایشان را تضمین کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید