Iranian Agriculture News Agency

معاون امور تولید دام وزارت جهاد کشاورزی:

ایران جزء ۵ کشور برتر جهان در تولید عسل است

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی زنبورعسل که با حضور خبرنگاران، اصحاب رسانه، سفیر اسلوونی و روسای زنبورداری سراسر کشور برگزار شد، رتبه پنجم ایران در جهان در زمینه تولید عسل را افتخاری بزرگ برای کشور برشمرد.

برند سازی عسل ضروری است

مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی زنبورعسل که با حضور خبرنگاران، اصحاب رسانه، سفیر اسلوونی و روسای زنبورداری سراسر کشور که در سالن نعمتی جم وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: صرف‌نظر از تولید عسل، تولید فرآورده‌های آن شامل گرده، موم، ژله رویال، ساخت مکمل‌های غذایی مورد اهمیت است و کاربردهای فراوان دارد.

وی افزود: حیات بدون گرده‌افشانی زنبورعسل فایده‌ای ندارد چراکه به اعتقاد بنده این موجود باعث تنوع ژنتیکی به نقاط دور از دسترس و گرده‌افشانی می‌شود.

رضایی با بیان اینکه ایران در زمینه پرورش و تولید محصولات زنبورعسل جزء رتبه‌های برتر در دنیا به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: در زمینه تولید عسل جزء ۵ کشور برتر دنیا و از نظر تعداد کلونی‌های عسل جزء ۴ تا ۵ کشور اول دنیا هستیم و این امر افتخاری برای کشورمان محسوب می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه تصریح کرد: با وجود آنکه زنبورعسل موجودی کم نهاده‌ است و برای تولید هزینه کمی در بردارد، اما حیوانی پرتوان و دارای ارزش‌افزوده بالا در تولید محصولاتی همچون ژله رویال است.

وی با اشاره به ضرورت توجه به برند سازی عسل عنوان کرد: هم‌اکنون کیفیت عسل موجود در مغازه‌ها دغدغه معاونت امور دام و خانوارها به شمار می‌رود که برای ارج نهادن به زحمات زنبورداران، برند سازی و مشخص شدن عسل طبیعی از غیرطبیعی، تقلبی و آب‌نبات ساختگی امری ضروری است.

وی افزود: با وجود آنکه عسل با قیمت بالایی در کشور به فروش می‌رسد، اما هنوز مصرف‌کنندگان نمی‌توانند به‌درستی عسل طبیعی را از غیرطبیعی و ساختگی تشخیص دهند در حالی‌که برند سازی و استانداردسازی تولید این محصول باید در دستور کار قرار گیرد هرچند که در این زمینه کارهایی نیز صورت گرفته است.

رضایی با اشاره به تولید عسل‌های سمی تصریح کرد: زمانی که باغات سم‌پاشی می‌شوند، کندوهای عسل باید به خارج از مزارع انتقال داده شوند، چراکه در این صورت افزون بر از بین رفتن زنبورها، عسل سمی نیز تولید می‌شود.

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا پایان سال گروه پرورش زنبورعسل به یک اداره مستقل تبدیل می‌شود که بدین منظور به‌روز کردن سیاست‌های کلان باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید