Iranian Agriculture News Agency

نخستین همایش بین‌المللی امنیت غذایی برگزار شد؛

ایران موفق‌ترین کشور خاورمیانه در تأمین امنیت غذایی است

ایانا-جامعه و فرهنگ: سرپرست سازمان حفظ نباتات در نخستین همایش بین‌المللی امنیت غذایی که روز جمعه در باکو برگزار شد، گفت: نهادهای بین‌المللی ایران را جزو کشورهای الگو در زمینه تأمین امنیت غذایی در منطقه و به‌ویژه خاورمیانه می‌دانند.

اجرای طرح ارتقای سلامت محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره

سرپرست سازمان حفظ نباتات گفت: نهادهای بین‌المللی ایران را جزو کشورهای الگو در زمینه تأمین امنیت غذایی در منطقه و به‌ویژه خاورمیانه می‌دانند.

مهدی قائمیان که برای شرکت در همایش بین‌المللی تأمین امنیت غذایی به باکو سفر کرده است، افزود: بر اساس آخرین گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو ) ایران در زمینه تأمین امنیت غذایی موفق‌ترین کشور در خاورمیانه است و دبیر کل این سازمان در دیدار اخیر با وزیر جهاد کشاورزی،از فعالیت‌های ایران تقدیر کرد.

وی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ۳۰ سال اخیر در راستای تأمین امنیت غذایی و رسیدن به خودکفایی در تولید محصولات غذایی گفت: اگرچه در سال ۱۹۷۹ میلادی ۶۵ درصد سبد غذایی کشورمان وابسته با واردات بود ولی اکنون نزدیک به ۷۰ درصد محصولات غذایی در داخل کشور تولید می‌شود که در این همایش از ما در این خصوص سؤال شد و تجربیات خود برای حاضران مطرح کردیم.

قائمیان در پاسخ به نحوه نظارت بر کشت محصولات کشاورزی از نظر سلامت غذایی، گفت: یک طرح بزرگ به‌عنوان ارتقای سلامت محصولات کشاورزی اخیراً در ایران با کمک سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف ازجمله وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت به اجرا گذاشته ‌شده است.

سرپرست سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: هدف از این طرح انجام بازرسی از مزرعه تا آخرین مرحله یعنی عرضه محصولات غذایی در بازار و رسیدن بر سر سفره‌ها است که تمام مراحل آن از نظر سلامت محصول بررسی می‌شود.

وی در مورد همکاری ایران با نهادهای بین‌المللی در زمینه تأمین امنیت غذایی، گفت: ما مثل بقیه کشورها بخصوص کشورهای همسایه و دوست و برادر حاضر هستیم در رعایت شرایط مدنظر آن‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی اقدام کنیم.

وی در مورد همکاری جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها و بخصوص کشورهای دوست و همسایه در عرصه امنیت غذایی گفت: آماده برای صادرات محصولات مطابق قوانین بین‌المللی و با شرایط و مقررات قانع‌کننده این کشورها ازنظر تأمین امنیت غذایی هستیم.

نخستین همایش بین‌المللی امنیت غذایی روز جمعه از سوی موسسه دولتی امنیت غذا جمهوری آذربایجان، اتحادیه اروپا و بانک جهانی و با حضور مسئولان و نمایندگان چند کشور ازجمله جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بین‌المللی فعال در این حوزه در باکو برگزار شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید