Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان امور عشایر ایران خبر داد:

ایانا-اردبیل : رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در سه سال اخیر هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در راستای سیاست‌های حمایتی دولت تدبیر و امید به عشایر کشور پرداخت شده است.

پرداخت تسهیلات به عشایر در سه سال

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در سه سال اخیر هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در راستای سیاست‌های حمایتی دولت تدبیر و امید به عشایر کشور پرداخت شده است.

کرمعلی قندالی روز دوشنبه در همایش مدیران کل امور عشایر استان‌های کشور در خانه معلم اردبیل افزود: حمایت از جامعه عشایر یکی از اولویت‌های دولت است و بر این اساس امسال نیز برای تجهیز منابع عشایر یک هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: عشایر به‌عنوان قشر مولد و کم‌توقع جامعه تنها قشر جامعه است که مشکلات امروز و تحریم‌ها اثری در آن نداشته و توانسته است با افتخار سر پا ایستاده و بدون وابستگی به نهادی به حیات خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: یکی از اقشار تأثیرگذار و بدون چشم‌داشت کشور عشایر است و می‌توان ادعا کرد که این قشر به معنی واقعی کلمه تولیدکننده است.

وی با بیان اینکه عشایر کشور سالانه با تولید ۲۰۰ هزار تن گوشت ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور را تولید می‌کنند، اظهار کرد:۲۸ درصد دام سبک کشور و ۳۵ درصد تولیدات صنایع‌دستی کشور مربوط به این قشر زحمتکش است.

قندالی بیان کرد: برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست باید توجه ویژه‌ای به عشایر شود چراکه ۵۹ درصد عرصه کشور حوزه قلمرو عشایر است.

وی گفت: در برنامه پنجم توسعه تنها یک‌بار کلمه عشایر آمده بود اما خوشبختانه در برنامه ششم توسعه ۱۶ بار کلمه عشایر آمده است که این نشانگر توجه بیشتر دولت و مجلس به جامعه عشایر است و امیدواریم دیگر نگران کمبود اعتبار در حوزه عشایر نباشیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه نوع زندگی عشایر ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر است، افزود: استفاده از ظرفیت‌های گردشگری عشایر، کشت گیاهان دارویی، تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز و صنایع‌دستی از اولویت‌های سازمان امور عشایر ایران در مناطق عشایری است.

وی تامین آب موردنیاز عشایر را یکی از دغدغه‌های سازمان امور عشایری دانست و اظهار کرد: یکی از چالش‌ها و مشکلات سازمان در حوزه تأمین آب و آب‌رسانی به عشایر با توجه به خشکسالی‌های به وجود آمده در کشور و مناطق عشایری بود که امیدواریم با توجه به بارش خوب در سال جاری این دغدغه و چالش برطرف شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۳۵ هزار خانوار عشایری در کشور برای تأمین برق موردنیاز خود از مولدهای تولید انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این رقم در سه سال آینده به ۷۵ هزار خانوار خواهد رسید.

وی اضافه کرد: عشایر زحمتکش استان اردبیل در تولید نیازهای کشور پیشگام هستند و در سه سال اخیر ۱۵۸ میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره برای آن‌ها پرداخت‌شده است.

هم‌اکنون یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شامل ۱.۸ درصد جمعیت کشور عشایر هستند.

جمعیت عشایر استان اردبیل ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر و در قالب ۱۲ هزار و ۸۰۰ خانوار بوده که به نگهداری ۱.۵ میلیون رأس دام مشغول هستند.

عشایر استان همه ساله ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۴۳ هزار تن شیر ، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر و یک هزار و ۵۰۰ تن پشم و ۱۳ هزار و ۶۰۰ مترمربع صنایع‌دستی تولید می‌کنند.

همایش ۲ روزه مدیران کل امور عشایر استان‌های کشور روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در خانه معلم اردبیل آغاز شد و فردا سه‌شنبه نیز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید