Iranian Agriculture News Agency

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی اعلام کرد:

آنفلوآنزای پرندگان مهار شد

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، با بیان اینکه شیوع بیماری تب برفکی نسبت به سال گذشته کاهش قابل‌توجهی دارد، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد آنفلوآنزای پرندگان در کشور مهار شده است.

بیماری تب برفکی در کشور کاهش چشمگیری داشته است

علی‌صفر ماکنعلی، با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی به تعداد انگشت‌شمار گزارش شده است، افزود: با وجود داشتن ۵۰ میلیون رأس گوسفند و بز، ۱۰ میلیون رأس گاو و دام سنگین و داشتن همسایه‌ای مانند هند که ۱۷ درصد گاوهای موجود در جهان در آن قرار دارد، در حال حاضر کشور ازلحاظ شیوع بیماری تب برفکی در شرایط نسبتاً پاک بوده و بیماری به‌صورت محدود گزارش شده است.

وی گفت: در جدیدترین گزارش‌ها، تعداد دام‌های آلوده به بیماری تب برفکی در دو استان تهران و فارس فقط یک تا دو مورد گزارش شده است و نسبت به سال گذشته کاهش قابل‌توجهی دارد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی افزود: واکسیناسیون تب برفکی در دامداری‌ها به‌طور مرتب انجام می‌شود؛ بنابراین تهدید خاصی نداریم.

ماکنعلی درباره وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: نمونه‌های وضعیت بیماری را در ۲۰ نقطه کشور به آزمایشگاه مرجع ارسال کردیم و نتایج نشان می‌دهد ویروس مهار شده و امسال در مقایسه با پارسال با اجرای برنامه‌های مدیریت اصلاح ساختار و امنیت زیستی موج بیماری کاهش معناداری دارد.

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش سازمان خواروبار جهانی «فائو» ایران در منطقه خاورمیانه ازلحاظ شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وضعیت بهتری دارد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: بیش از ۹۰ درصد واحدهای تولیدی مرغ تخم‌گذار فعال شدند و ازلحاظ تولید تخم‌مرغ کمبودی نداریم.

ماکنعلی درباره بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو افزود: رعایت نکردن موارد بهداشتی و کشتن کنه با دست از سوی خانم دامدار سبب ابتلای وی و خانواده‌اش به این بیماری شد که متأسفانه به علت تأخیر در مراجعه به مراکز درمانی این خانم ۴۸ ساله دامدار فوت می‌کند.

وی گفت: متأسفانه برخی دامداران به علت نداشتن اطلاعات کافی در زمینه رعایت موازین بهداشتی کارهای پرخطر مثل کشتن کنه ناقل بیماری با دست و ذبح غیربهداشتی دام در کشتارگاه‌های غیرمجاز می‌کنند که این اقدامات سبب انتقال بیماری به انسان می‌شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی تأکید کرد: بیماری تب کریمه کنگو یک تهدید عمومی نیست و فقط افرادی که با دام ارتباط نزدیک دارند در خطر هستند./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید