Iranian Agriculture News Agency

استاندار خراسان رضوی:

آماده‌ایم از واحدهای تولیدی حمایت کنیم

ایانا-خراسان رضوی : استاندار خراسان رضوی گفت: به‌منظور ساماندهی و برنامه‌ریزی بازار سوغات و در راستای مطالبه رئیس‌جمهوری در این حوزه، کارگروه ویژه سوغات زیارت در زیرمجموعه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان راه‌اندازی می‌شود.

کارگروه ویژه سوغات مشهد راه‌اندازی می‌شود

استاندار خراسان رضوی گفت: به‌منظور ساماندهی و برنامه‌ریزی بازار سوغات و در راستای مطالبه رئیس‌جمهوری در این حوزه، کارگروه ویژه سوغات زیارت در زیرمجموعه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان راه‌اندازی می‌شود.

‌علیرضا رشیدیان در جلسه بررسی وضعیت صنعت پوشاک و سوغات استان با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: این کارگروه با مسئولیت معاونت اقتصادی و نیز زیارت استان فعال می‌شود.

وی عنوان کرد: این کارگروه باید اقدامات مختلفی از تدوین برنامه اجرایی گرفته تا تقسیم کار مشخص بین بخش‌ها و دستگاه‌های مربوطه برای رسیدن به مباحث مورد تأکید رئیس‌جمهوری در این حوزه و بهره‌گیری از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال مناسب را انجام دهد.

رشیدیان تصریح کرد: این استان با وجود بارگاه منور رضوی، حجم انبوه آثار تاریخی و فرهنگی و تنوع جاذبه‌های طبیعی و ظرفیت گسترده‌ای که در حوزه گردشگری با 30 میلیون زائر و مسافر در سال، نباید بیکار داشته باشد و در این راستا باید همه توان و امکانات به کار گرفته شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه صنایع‌دستی استان، سنگ‌های قیمتی و فرش و... گفت: با همه این ظرفیت‌ها برای جذب بیشتر در حوزه صنایع‌دستی نیازمند نوآوری همراه با حفظ اصالت و شناخت ذائقه و سلیقه مشتریان هستیم.

استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: در این راستا ایجاد و تقویت زنجیره‌ کامل صنایع‌دستی و سوغات در روستاها و مناطقی که هنرمندان مشغول به کار هستند و همچنین حمایت از هسته‌های کوچک و تکمیل این چرخه تا عرصه صادرات ضروری است.

رشیدیان با بیان اینکه سه هزار میلیارد تومان بازار سوغات استان امروز عموماً در اختیار کالاهای خارجی است، بیان کرد: باید این شرایط تغییر کند و در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار گیرد. رشیدیان تأکید کرد: بدین‌منظور نیازمند برنامه‌ریزی، تقسیم کار مناسب و ایجاد مشوق‌های لازم برای ورود سرمایه‌گذاران به حوزه سوغات و حفظ و تقویت تولیدات موجود به تناسب نیاز و سلیقه زائران هستیم.

وی عنوان کرد: در این میان موضوع سوغات فرهنگی ازجمله ضرورت‌هایی است که طی این برنامه‌ریزی‌ها باید به‌طورجدی موردتوجه قرار گیرد.

رشیدیان با بیان اینکه باید سوغات فرهنگی ازجمله کتاب به‌عنوان یک اولویت در برنامه‌ریزی‌های این حوزه مدنظر باشد، افزود: نقش آستان قدس رضوی در فراهم کردن شرایط برای عرضه تولیدات فرهنگی می‌تواند بارز باشد.

وی گفت: توسعه و تقویت نمایشگاه‌های تولیدات داخلی در حوزه سوغات و مانند آن را در کنار حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری در این بخش مؤثر و مهم است.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نساجی با وجود آنکه چهار درصد صنعت استان را به خود اختصاص داده است، اما شش درصد اشتغال را دارا بوده که نشان از ظرفیت خوب این حوزه برای اشتغال دارد، اما علاوه بر اینکه باید تولید داخل ترغیب و حمایت شود، کیفیت کالاها نیز ارتقا یابد.

رشیدیان عنوان کرد: امروز در کنار تولیدات داخلی، برندهای خارجی هم حضور دارند که ساماندهی آن‌ها از یک سال گذشته در استان اجرایی شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی و روح حاکم بر قانون بودجه 97 همه نمایندگی‌های عرضه‌کننده برندهای خارجی فعال در استان باید 20 درصد از میزان فروش خود را از واحدهای تولیدی داخل استان تأمین کنند.

رشیدیان بیان کرد: اگر واحدهای تولیدی از نظر امکانات و تجهیزات مورد نظر برندها شرایط مناسبی نداشته باشند، آمادگی داریم از آن‌ها حمایت کنیم./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید