Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکاروصید سازمان حفاظت محیط‌زیست :

سازمان حفاظت محیط‌زیست متولی قانونی صدور مجوز صادرات و واردات و احداث واحدهای تکثیر و پرورش زالوی طبی در کشور است.

برداشت زالو‌ فقط با اجازه سازمان محیط‌زیست

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکاروصید سازمان حفاظت محیط‌زیست تأکید کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست متولی قانونی صدور مجوز صادرات و واردات و احداث واحدهای تکثیر و پرورش زالوی طبی در کشور است و هرگونه برداشت این جانور از طبیعت با هر هدف و یا ایجاد مراکز تکثیر باید با اجازه سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام شود.

به گزارش ایانا، علی تیموری با اشاره به وضعیت ناخوشایند برداشت زالو از طبیعت باهدف استفاده در روش‌های سنتی درمان بیماری‌ها همچنین صادرات این حیوان به سایر کشورها گفت: زالو یک نوع کرم حلقوی آبزی است و گونه‌های بومی ایران بانام‌های علمی Hirudo orientallis و Hirudo medicinalis شناخته می‌شوند.

وی افزود: یکی از کاربردهای زالو در طب سنتی، خارج کردن خون‌آلوده یا اضافی از مویرگ‌های برخی نقاط بدن از طریق مکیدن آن توسط این حیوان است که در حال حاضر باهدف اشتغال‌زایی و کسب درآمد و مصرف در  طب سنتی  بسیار موردتوجه قرارگرفته است.

تیموری با اشاره به اینکه هرروزه بر تعداد علاقه‌مندان به کسب درآمد از طریق زالو افزوده می‌شود، گفت: کشف کاربردهای جدید  این جانور که عموماً در کشورهای دیگر شناخته‌شده‌اند را نباید از قلم انداخت.

زالو مشمول مقررات حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکاروصید سازمان حفاظت محیط‌زیست یادآور شد: نکته حائز اهمیت شناخت و به عبارت صحیح‌تر یادآوری جایگاه زالو در مقررات حفاظتی است .

تیموری با بیان اینکه زالو در اصل متعلق به زمین‌ها و نقاط بسیار مرطوب و از ابتدای خلقت آن تاکنون محل زیستش طبیعت بوده است و یک حیوان وحشی محسوب می‌شود، اظهار کرد: طبق نص صریح ماده  ۱ قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست که بیان می‌دارد «حفاظت و بهبود و بهسازی و پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و هر اقدام مخربی که موجب برهم خوردن تعادل و تناسب محیط‌زیست می‌شود ، همچنین کلیه امور مربوط به جانوران وحشی و آبزیان آب‌های داخلی از وظایف سازمان حفاظت محیط‌زیست است.»

وی تأکید کرد: زالوی بومی ایران جزء ضمایم سایتیس ( CITES) یا همان کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض و نابودی است که ورود و خروج آن‌ها  مستلزم موافقت سازمان محیط‌زیست و  نماینده اجرایی کنوانسیون مذکور مستقر در این سازمان است.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکاروصید سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: واردکنندگان و خارج کنندگان جانوران وحشی علاوه براینکه شامل مجازات قوانین و مقررات محیط‌زیستی می‌شوند، به مجازات‌های بیان‌شده در  قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز  محکوم خواهند شد.

مردم در صورت مشاهده اعمال غیرقانونی  به نزدیک‌ترین واحد حفاظت محیط‌زیست اطلاع‌رسانی کنند

تیموری در ادامه به دیگر صدمات برداشت غیرحرفه‌ای و غیر کارشناسانه و فعالیت غیراصولی در زمینه تکثیر زالو اشاره کرد و گفت:  تخریب زیستگاه‌های طبیعی بر اثر کاوش‌های افراد برای صید آن‌ها ، انتقال ژن این گونه از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر بر اثر رهاسازی غیراصولی همچنین از بین بردن چرخه اکولوژیک زیست‌بوم‌ها بر اثر برداشت بی‌رویه از طبیعت ازجمله صدمات برداشت غیرحرفه‌ای و تکثیر زالو است. 

وی افزود: توصیه می‌شود در صورت مشاهده اعمال غیرقانونی همچون برداشت زالو از طبیعت ، خریدوفروش ، نقل‌وانتقال آن‌ها و تکثیر و پرورش این جانور مراتب را به نزدیک‌ترین واحد حفاظت محیط‌زیست اطلاع‌رسانی کنند.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست (پام) سازمان حفاظت محیط‌زیست در صورت درخواست متقاضیان مبنی بر تکثیر و پرورش زالو، در اسرع وقت نسبت به بررسی و صدور مجوزهای لازم اقدام می‌کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید