Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور:

حفظ خاک و آب با تقویت پوشش گیاهی امکان‌پذیر است

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از تدوین سیاست‌های ملی مرتع کشور خبر داد و گفت: تهیه این سیاست‌ها نیاز به همفکری و تعامل با صاحبنظران و دست‌اندرکاران این حوزه دارد.

سیاست های ملی مرتع کشور تدوین می شود

مهندس خلیل آقایی روز گذشته در نخستین روز از هفتمین نمایش ملی مرتع و مرتع‌داری ایران در کرج گفت: اگر مراتع کشور تقویت شود و بیابان از بین برود، آنگاه دامداران و بهره‌برداران از این عرصه‌ها راضی و جنگل‌ها تقویت و عرصه اقتصادی منابع طبیعی قابل‌قبول خواهد بود.

وی با بیان این‌که بیش از دوسوم مراتع کشور با ضعف پوشش گیاهی مواجه شده است، اظهار داشت: اولویت کشور حفظ خاک است و حفظ خاک، آب و مبارزه با تغییرات اقلیمی با تقویت و حفظ پوشش گیاهی امکان‌پذیر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما راهی به‌جز حفظ مراتع و منافع بهره‌برداران آن نداریم و بهره‌برداران باید احساس کنند که مراتع و اقتصاد آن متعلق به خودشان است.

وی افزود: روند تخریب و فرسایش مراتع در کشور سرعت گرفته و ما باید از همه ظرفیت‌های داخل و خارج از سازمان جنگل‌ها برای احیا، اصلاح و حفظ مراتع استفاده کنیم.

آقایی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم عوامل تخریب مراتع را کاهش و عملیات اجرایی در مراتع را توسعه دهیم.

وی با اشاره به وجود ۸۰ میلیون واحد دامی در عرصه مراتع کشور خاطرنشان کرد: از این جمعیت دامی کمتر از ۴۰ میلیون رأس مجاز به چرا در مراتع هستند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری برداشت‌های بی‌رویه، عدم کنترل مجوزهای برداشت، تعطیلی ایستگاه‌های بذر گیاهان مرتعی، کاهش اعتبارات و تعطیلی بذرپاشی و کودپاشی را از چالش‌های مراتع عنوان کرد.

وی با تأکید بر تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای حفظ، اصلاح و تقویت مراتع کشور گفت: ما باید منابع مالی را در مورد مراتع بسیج کنیم و با توجه به تخصیص ۲۰۰ میلیون دلار به سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری، امسال نقطه عطفی برای این حوزه خواهد بود.

آقایی افزود: اگر این اعتبار در حوزه منابع طبیعی درست توزیع و مصرف شود و مردم، بهره‌برداران این عرصه‌ها و مسئولان استانی و شهرستانی از عملکردهای اجرایی راضی باشند، سال آینده اعتبارات بیشتری جذب خواهیم کرد.

وی تغییر رویکرد ادارات منابع طبیعی در شهرستان‌ها از ارباب‌رجوعی به ترویجی و آموزشی را از سیاست‌های این سازمان برای حل بخشی از مشکلات عنوان کرد.

آقایی درعین‌حال بر ارتباط مستقیم و مشخص با بهره‌برداران عرصه‌های مرتعی با استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی برای دستیابی به مشکلات و انتظارات آنان تأکید ورزید.

وی تهیه نقشه کاداستر برای کل اراضی کشور را از برنامه‌های این سازمان دانست و گفت: در سال ۹۹ برای کل اراضی کشور نقشه کاداستر تهیه می‌کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اولویت ما برای امسال، تهیه نقشه کاداستر برای ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور است و کل جنگل‌ها نیز تحت پوشش نقشه کاداستر قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید