Iranian Agriculture News Agency

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور خبر داد:

با گلخانه حداقل ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور با بیان این که هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به اجرای طرح سایه‌بان و گلخانه ها وجود ندارد، گفت: با اجرای طرح سایه‌بان در مزارع و باغات فضای باز حداقل ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد.

اجرای طرح سایه‌بان  در اراضی کشاورزی

ولی الله بنی‌عامری، مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور با اشاره به اینکه سایه‌بان‌ها قابلیت نصب برای همه نوع محصول دارند افزود: باغداران و صیفی کاران برای استفاده و نصب سایه‌بان از تسهیلات ویژه گلخانه‌ها بهره مند می‌شوند.

وی گفت: هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به اجرای طرح سایه‌بان و گلخانه‌ها وجود ندارد.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور افزود: سایه‌بان سازه‌ای فلزی بسیار ساده‌تر از گلخانه است و پوشش توری مانند رنگی که سایه ایجاد می‌کند روی سازه نصب می‌شود با اجرای این سازه شاهد کاهش خسارات برف ، باران و تگرگ در مزارع و باغات فضای باز خواهم بود .

بنی‌عامری گفت: سایه‌بان­‌ها از تبخیر قابل توجه آب و آفتاب سوختگی محصولات نیز جلوگیری می‌کند.

وی افزود : متقاضیان تسهیلات بانکی با ثبت‌نام در سامانه کارا می‌توانند برای دریافت تسهیلات درخواست بدهند.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت : تسهیلات با دو نرخ سود ارائه می‌شود نرخ سود تسهیلات برای مناطق مرزی و محروم ۴ درصد و در مناطق روستایی با سود ۶ درصد پرداخت می‌شود .

بنی‌عامری از ثبت ۱۸۰۰ تقاضا برای دریافت تسهیلات بانکی خبر داد و افزود: براساس برنامه‌ریزی های انجام شده متقاضیان دریافت تسهیلات در سامانه کارا پرداخت وام خود را پس از ۳ سال آغاز می‌کند و در مدت زمان ۶ سال پرداخت خواهند کرد .

وی گفت : در مدل دیگر دریافت کنندگان وام بازپرداخت تسهیلات را پس از یکسال مشارکت و در مدت ۵ سال پرداخت می کنند.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور سطح زیر کشت سبزی صیفی را ۶۰۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود : بر اساس برنامه‌ریزی های انجام شده قرار است ۳۰۰ هزار هکتار از این اراضی به فضای گلخانه منتقل شود .

بنی عامری گفت : تاکنون ۲۵۰۰ هکتار عملیات احداث گلخانه آغاز شده و در مجموع ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار گلخانه در کشور فعال است.

وی افزود: ۶۵ درصد مساحت گلخانه ها به کشت سبزی و صیفی و ۳۵ درصد آن نیز به کشت توت فرنگی اختصاص دارد.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور میزان صرفه‌جویی آب را در گلخانه‌ها ۹۰ درصد اعلام کرد .

بنی‌عامری گفت: به ازای یک کیلوگرم محصول گوجه یا خیار در فضای باز ۴۰۰ لیتر آب مصرف می شود در حالی که این میزان در گلخانه به ۴ لیتر کاهش می یابد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید