Iranian Agriculture News Agency

فرمانده انتظامی شهرستان همدان اعلام کرد:

روستای «توییجین» محل کشف اشیا تاریخی

ایانا-همدان : پنج تن از سارقان میراث تاریخی که با حفر زمین منزل مسکونی اشیای تاریخی به قدمت 700 سال را کشف کرده بودند دستگیر شدند.

سارقان میراث 700 ساله دستگیر شدند

فرمانده انتظامی شهرستان همدان گفت: پنج تن از جویندگان میراث تاریخی که با حفر زمین منزل مسکونی اشیای تاریخی به قدمت 700 سال را کشف کرده بودند توسط مأموران کلانتری 17 دستگیر شدند.

سرهنگ پژمان قویمی افزود: در پی دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر اینکه چند تن در یک منزل مسکونی واقع در روستای «توییجین» مشغول حفاری برای پیدا کردن عتیقه و آثار تاریخی هستند، موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: مأموران با شناسایی منزل مسکونی، به‌صورت نامحسوس رفت‌وآمد ساکنان این منزل را زیر نظر قرار دادند.

وی بیان کرد: پس از اطمینان از صحت موضوع با دریافت مجوز قضایی، مأموران وارد منزل شده و در بازرسی از آن 11 قطعه تخت سنگ منقوش به نقش‌های دوران اسلامی و هفت قطعه ظروف سفالی شکسته را کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان همدان اظهار کرد: پنج تن از متهمان در این عملیات دستگیر و به مقر کلانتری 17 مریانج منتقل شدند.

سرهنگ قویمی گفت: با حضور کارشناسان میراث فرهنگی اصالت آثار تاریخی کشف‌شده تأیید و در ارزیابی اولیه قدمت این آثار 700 سال تخمین زده شد.

سه عدد ظرف مفرغی عتیقه مربوط به هزاره قبل از میلاد اوایل اردیبهشت امسال از سارقان میراث فرهنگی در باغ‌های منطقه گنج‌نامه این شهر کشف شد.

دهم فروردین‌ماه امسال نیز در دو عملیات جداگانه 17 قلم اشیای تاریخی نظیر لوح سفالی، مجسمه پیکره انسانی، مجسمه شیرکوهی، گلدان مسی و آجر لعاب‌دار با قدمت هزاره اول قبل از میلاد، سلجوقی و ایلخانی از سارقان در نهاوند و رزن کشف شد.

اسفند سال گذشته نیز تعدادی اشیای تاریخی ازجمله ظرف سفالی، سکه نقره، گوشواره و مهره سیاه مربوط به دوران سلوکی از حفاران غیرمجاز در همدان کشف و ضبط شد.

همچنین اسفند سال گذشته شش تن از عاملان حفاری غیرمجاز آثار تاریخی در شهرهای قهاوند و بهار دستگیر و از این افراد ادواتی از قبیل پیکور برقی و موتور برق کشف شد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید