Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی مطرح کرد:

قزل‌آلا به چین نمی‌رود اما تیلاپیا از چین می‌آید

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی گفت: سال گذشته دستور توقف واردات تیلاپیا به مدت سه سال، در جهت حمایت از تولید داخل صادر شد.

 بالاخره واردات تیلاپیا ممنوع شد

آرش نبی‌زاده، مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، شعار امسال را افتخاری برای تولید داخل دانست و افزود: با توجه به آنکه روابط بین‌الملل طی سال‌های اخیر آسیب جدی به بخش تولید داخل وارد کرد، در سال حمایت از تولید و کالای ایرانی از مسئولان امر انتظار می‌رود که از ورود کالاهای مشابه داخل جلوگیری کنند.

وی افزود: سال گذشته با پیگیری‌های مکرر اتحادیه و تولیدکنندگان از مجلس، دستور توقف واردات آن به مدت سه سال در جهت حمایت از تولید داخل صادر شد.

به گفته نبی‌زاده؛ اتحادیه در ایام توقف واردات تیلاپیا متعهد شده است که در صورت نوسان قیمت ماهی، اقدام به تنظیم بازار کند.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی ادامه داد: با توجه به سرانه کنونی مصرف آبزی در کشور، واردات تیلاپیا غیرمنطقی است، چراکه تولیدکنندگان ماهیان سردآبی و گرم‌آبی در فروش محصول خود با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستند.

به گفته وی؛ از مسئولان دولتی انتظار می‌رود که با برندسازی، تبلیغات و فرهنگ‌سازی مناسب در زمینه مصرف آبزی از تولید داخل حمایت کنند.

نبی‌زاده با انتقاد از نوسان نرخ دلار میان تولیدکنندگان ماهی بیان کرد: با توجه به آنکه بیشتر نهاده‌ها همچون تخم چشم‌زده، سویا، ذرت و سایر مکمل‌ها وارداتی هستند؛ بنابراین ثبات قیمت ماهی و تأثیر نوسان نرخ دلار بر قیمت نهاده‌ها نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان دربر داشته است.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی ادامه داد: با وجود آنکه موتورپمپ و اکسیژن‌سازها وارداتی هستند، از مسئولان دولتی انتظار می‌رود که در بخش آبزی‌پروری تمهیداتی بیندیشند تا نوسان نرخ دلار و افزایش قیمت نهاده‌ها منجر به زیان انباشت تولیدکنندگان نشود.

به گفته وی؛ با وجود افزایش تولید ماهی در سال‌های اخیر و سرانه کنونی مصرف آبزی، انتظار می‌رود که از واردات تیلاپیا جلوگیری شود و در بازارهای بین‌الملل روابط معتدل و منطقی تعریف شود. حال جای سؤال است که با وجود ممنوعیت صادرات قزل‌آلا به چین، به چه دلیل اجازه واردات این حجم تیلاپیا از چین داده می‌شود؟/

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید