Iranian Agriculture News Agency

با حضور استاندار آذربایجان شرقی انجام شد:

رونمایی از سامانه رزرو آنلاین اقامتگاه‌های بوم‌گردی آذربایجان شرقی

ایانا-آذربایجان شرقی: با حضور استاندار آذربایجان شرقی، 26 اقامتگاه بوم‌گردی روستایی در شهرستان کلیبر، به بهره‌برداری رسید.

آغاز بهره‌برداری از ۲۶ اقامتگاه بوم‌گردی در آذربایجان شرقی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، ظهر دیروز پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه، آیین بهره‌برداری از اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستایی آذربایجان شرقی با حضور استاندار آذربایجان شرقی، امام‌جمعه کلیبر، نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در شهرستان کلیبر برگزار شد.

مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم ضمن اعطای مجوز فعالیت ۲۶ اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان کلیبر خطاب به مسئولان مکان‌های مذکور، با اشاره به اینکه بوم‌گردی روستایی یکی از مباحث قابل‌توجه گردشگران استان در سال ۲۰۱۸ است، گفت: فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی و اقامت‌گزینی گردشگران در این مکان‌ها، باعث آشنایی بیشتر و عمیق‌تر گردشگران با فرهنگ اصیل و آیین‌های روستایی خواهد بود، لذا توسعه اقامتگاه‌های بوم‌‌گردی و فراهم‌سازی موقعیتی مناسب برای فعالیت روستاییان در این حوزه، بسیار مهم و ضروری است.

او درباره ظرفیت‌های بکر شهرستان کلیبر و بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها در حوزه بوم‌گردی استان، اظهار کرد: تمام ظرفیت‌ها و جاذبه‌های شاخص گردشگری در این شهرستان وجود دارد و باید از این ظرفیت‌ها برای درآمدزایی و ایجاد اشتغال مردم استفاده شود.

خدابخش همچنین افزود: به‌منظور کسب رضایت گردشگران، دستگاه‌های اجرایی استان باید در ایجاد زیرساخت‌ها به‌ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و راه و شهرسازی، روستاییان دارای اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان کلیبر را در اولویت خود قرار دهند و از سوی دیگر به‌منظور حفظ طبیعت بکر منطقه و معماری بومی روستایی باید برنامه‌ای مدون وجود داشته باشد.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت‌های روستایی در توسعه اقامتگاه‌‌های طبیعت‌گردی و بوم‌گردی موردتوجه و تأکید این اداره کل برای توسعه گردشگری در منطقه کلیبر است، ادامه داد: در این راستا مجوز فعالیت ۲۶ واحد اقامتی روستایی به اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان کلیبر، صادر شده و همچنین پرونده ۳۴ محل پیشنهاد شده برای تبدیل به اقامتگاه بوم‌گردی در حال بررسی است و پس از طی مراحل اداری، مجوز فعالیت مکان‌های مذکور نیز صادر خواهد شد.

او ادامه داد: اهتمام اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی برای گسترش گردشگری روستایی و بوم‌گردی، بر این اصل استوار شده است تا تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان را در آینده حدود ۱۰۰ مورد افزایش دهد.

آبدار در پایان خاطرنشان کرد: امروز هم‌زمان با بهره‌برداری از ۲۶ اقامتگاه بوم‌گردی روستایی در شهرستان کلیبر، دوره آموزشی تخصصی بوم‌گردی برای فعالان این عرصه برگزار شد و به‌منظور ارتقا کیفی شاغلان این بخش تداوم خواهد یافت.

در این مراسم سامانه رزرو آنلاین اقامتگاه‌های بوم‌گردی آذربایجان شرقی به آدرس www.yasha.io که به همت بخش خصوصی و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان آماده شده است، توسط استاندار آذربایجان شرقی رونمایی شد و این امکان را برای گردشگران فراهم می‌سازد تا با استفاده از این سامانه اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستایی را به‌صورت آنلاین انتخاب و جهت رزرو آن اقدام کنند./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید