Iranian Agriculture News Agency

بر اثر زلزله اخیر یاسوج

ریزش بخشی از کوه تنگ گنجه‌ای

ایانا-کهگیلویه و بویراحمد : تنها آسیب زمین‌لرزه چهارشنبه متوجه یکی از پل‌های مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه متعلق به دوره صفویه است که این پل نیز پیش از این شکاف‌هایی داشت و زمین‌لرزه روز گذشته باعث عمیق‌تر شدن شکاف‌های این پل شده است.

 شکاف‌های یکی از پل‌های پاتاوه عمیق شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: زمین‌لرزه چهارشنبه در این استان باعث عمیق‌تر شدن شکاف‌های یک پل از مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه در یاسوج شده است.

به گزارش ایانا و به نقل از میراث آریا محمود باقری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به وقوع زمین‌لرزه 5/2 ریشتری روز چهارشنبه در یاسوج افزود: خوشبختانه در این زمین‌لرزه بسیاری از آثار و بناهای تاریخی استان مصون ماندند و آسیبی ندیدند.

او افزود: تنها آسیب زمین‌لرزه چهارشنبه متوجه یک پل از مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه متعلق به دوره صفویه است که این پل نیز پیش از این شکاف‌هایی داشت که زمین‌لرزه روز گذشته باعث عمیق‌تر شدن شکاف‌های این پل شده است.

باقری افزود: روز چهارشنبه کارشناسان حوزه میراث‌فرهنگی به محل این پل مراجعه کردند و وضعیت آسیب وارده به این پل تاریخی را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: همچنین زمین‌لرزه چهارشنبه در یاسوج موجب ریزش بخشی از کوه تنگ گنجه‌ای شد که این اتفاق نیز خساراتی را به برخی از تفرجگاه‌های یاسوج وارد کرد که برخی از این تفرجگاه‌ها از سوی بخش خصوصی اداره می‌شوند.

باقری خاطر نشان کرد: مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه جدی‌ترین‌اش مربوط به دوره صفویه و قدیمی‌ترین آن تخت شاه‌نشین به دوره ساسانی تعلق دارد هرچند برخی کارشناسان معتقدند تخت شاه‌نشین مربوط به دوره هخامنشی است و البته در زمان قاجار در کتاب فارس‌نامه ناصری به این پل‌گریزی زده شده است.

ساعت 8 و 38 دقیقه صبح چهارشنبه 12 اردیبهشت، زلزله 5/2 ریشتری به مرکزیت منطقه سی‌سخت در استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد و در عمق 8 کیلومتری زمین روی داد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید