Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورز در امور باغبانی:

مجلس، دولت را به پرداخت ۱۰۰ درصدی اعتبارات مربوط بیمه محصولات کشاورزی مکلف کرد

معاون وزیر جهاد کشاورز در امور باغبانی گفت: 100 درصد اعتبارات تخصیصی در حوزه بیمه محصولات کشاورزی امسال پرداخت می‌شود.

اعتبارات تخصیصی بیمه کشاورزان امسال پرداخت می‌شود

محمدعلی طهماسبی روز سه‌شنبه در دیدار با استاندار قزوین گفت: این تصمیم مصوبه مجلس شورای اسلامی است که در آن دولت را مکلف ساخته تا 100 درصد اعتبارات مربوط به حوزه بیمه محصولات کشاورزی پرداخت کند.

او ادامه داد: به همین منظور 13 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت 100 درصدی خسارات به کشاورزان کشور اختصاص می‌یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در ادامه به سرمازدگی محصولات باغی چندین استان کشور در ماه گذشته اشاره کرد و گفت: با تغذیه مناسب و رسیدگی به‌موقع می‌توان بخشی از باغ‌های آسیب‌دیده را احیا کرد.

وی اظهار کرد: باید با اتکا به روش‌های علمی در باغ‌های خود درختان مقاوم بکاریم تا در برابر حوادثی چون سرما مقاوم باشند که البته پیگیری این موضوع در دستور کار معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

طهماسبی بابیان اینکه تغییر شرایط جوی و گرم شدن هوا در اواخر فصل زمستان در برخی سال‌ها موجب شکوفه دادن زودهنگام درختان می‌شود، اظهار کرد: با این اتفاق پس از سرمای هوا در فروردین درختان دچار سرمازدگی شده و محصولات آن‌ها از بین می‌رود.

وی افزود: برای کاهش خسارت سرمازدگی در باغ‌ها می‌توان ارقام دیرگل‌ده یا قدیمی کاشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی صندوق کشمش تاکستان، افزود: این ‌یک اتفاق خوب برای حمایت از باغداران و تولیدکنندگان کشمش در استان قزوین است که می‌تواند الگویی برای سایر محصولات و استان‌ها باشد.

وی اظهار کرد: با همکاری این صندوق می‌توان پوشش بیمه انگور را افزایش داد تا باغداران در هنگام سرمازدگی آسیب نبینند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در جریان سفر خود به استان قزوین همچنین از باغ‌های سرمازده بخش ضیاءآباد تاکستان بازدید کرد.

استان قزوین دارای 72 هزار هکتار باغ است. در سرمازدگی اخیر 80 درصد محصول باغ‌های استان قزوین دچار آسیب‌دیدگی شدند و درمجموع 18 هزار و 800 میلیارد ریال خسارت به آن‌ها وارد شد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید