Iranian Agriculture News Agency

رئیس شورای اسلامی شهر تهران؛

شوراها می‌توانند بار بسیاری از مشکلات را از دوش دولت بردارند

محسن هاشمی به مناسبت سالروز شوراها، گفت: دولت و نظام هنوز اطمینان کامل برای سپردن امر نظارت به شوراها را پیدا نکرده‌اند. این در حالی است که شوراها می‌توانند بار بسیاری از مشکلات را از دوش دولت بردارند.

نهاد شوراها هنوز نورس است

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت سالروز شوراها با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی جایگاه شوراها پرداخت. رئیس شورای اسلامی شهر تهران ورود شورا به‌عنوان نهادی در قانون اساسی ماحصل تلاش آیت‌الله طالقانی برشمرد و افزود: در دولت سازندگی قوانین و آیین‌نامه‌های آن مصوب و در دولت اصلاحات اجرا شد.

 

نهاد شوراها هنوز نورس است

به اعتقاد هاشمی نهاد شوراها هنوز در قالب‌های اجرایی شکل نگرفته و نورس است.

وی در ادامه وظایف شوراها را در سه بخش برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و نظارت تقسیم کرد و افزود: متأسفانه این وظایف هنوز به‌صورت کامل محقق نشده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران یکی از مشکلات را ناشی از عدم انطباق تصمیم‌های کشوری با وظایف و اختیارات شوراها دانست و گفت: تمام شوراها در سراسر کشور تشریفاتی هستند و نه فقط شورای تهران.

محسن هاشمی شوراها را هم به لحاظ نظارتی مشکل‌دار قلمداد کرد و گفت: دولت و نظام هنوز اطمینان کامل برای سپردن امر نظارت به شوراها را پیدا نکرده‌اند. این در حالی است که اگر به شورا به‌صورت تبلیغاتی و تشریفاتی نگاه نشود؛ شورا می‌تواند بار بسیاری از مشکلات را از دوش دولت بردارد.

او لازمه تخصصی شدن شوراها را افزایش تعداد اعضا برای استفاده از تخصص‌های مختلف دانست و گفت: در کشورهای اروپایی و پیشرفته احزاب، تیم‌ها و لیست‌های تخصصی برای حضور همه تخصص‌های موردنیاز در اداره شهر را تشکیل می‌دهند.

هاشمی یادآور شد: شوراها باید دربرگیرنده چند تخصص ازجمله مسائل اجتماعی، برنامه‌ریزی، حمل‌ونقل، زیست‌محیطی، شهرسازی و فرهنگی باشند. شورای تهران در حال حاضر چنین شرایطی دارد و افراد متخصصی در آن حضور دارند که البته حضور هفت‌ماهه باعث افزایش تخصص و دانش آن‌ها شده است.

محسن هاشمی که به مناسبت سالروز شوراها سخن می‌گفت، خاطرنشان ساخت: مسائل تهران با شهرهای کوچک متفاوت است، اما مقررات ما یکسان است و این یکی از مشکلات است. به همین دلیل حضور آقای الویری در این برنامه می‌توانست مفید باشد.

وی، عدم واگذاری اختیارات قانونی شوراها را از سوی دولت به این نهاد یکی دیگر از مشکلات شوراها برشمرد و افزود: هنوز نظام و دولت‌های ما نخواسته‌اند اختیارات خود را به یک نهاد میانه مثل شورا و به‌عنوان پل ارتباطی با مردم بدهند. چراکه دولت و مجلس به این مسئله حساس نشده‌اند. دیگر اینکه هنوز ما به‌عنوان شورای عالی استان‌ها وارد مسئله نشده‌ایم. درحالی‌که شورای عالی استان‌ها مانند دولت می‌تواند در قالب ارائه لایحه به مجلس این مشکلات را پیگیری و رفع کند.

 

در شوراها تخصص تقنینی کم است

به اعتقاد رئیس شورای شهر تهران شورای عالی استان‌ها در ۱۲ سال گذشته در دست جناح اصولگرا بوده و متأسفانه کاری در این راه نشده است.

وی افزود: در شوراها تخصص تقنینی کم است و فرمانداری‌ها می‌توانند این مشکل را حل کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان ایان اینکه اختلافات شورا و فرمانداری در هیئت حل تخلفات می‌ماند اظهار داشت: گاهی در کار شوراها دخالت‌های بی‌مورد می‌شود چراکه مثلاً یک جایی مخالف است. موضوع تخلف در همه دستگاه‌ها ازجمله شوراها با ۲۰۰ هزار عضو می‌تواند اتفاق بیافتد، اما نسبت به تعداد اعضا، تخلفات بسیار کم است؛ بنابراین در شورا به این نتیجه رسیدیم گروهی برای پایش و نظارت بر اعضای شورا تشکیل شود.

 

دخالت شورا در کارهای اجرایی احتمال تخلف را زیاد می‌کند

محسن هاشمی با اشاره به اینکه وظیفه شورا سیاست‌گذاری و نظارت است گفت: اعضای شورای شهر نباید در اجرا دخالت بکنند چون این موضوع احتمال تخلف را زیاد می‌کند.

شورا جای سیاسی نیست و نباید سمت سیاست بروند محسن هاشمی با بیان این نکته افزود: وظیفه شورا قرار گرفتن بین مردم و حکومت برای اجرای سیاست‌های کلان است. شوراها باید خود را برای انجام وظایف نظارتی در حوزه مدیریت شهری تجهیز کنند.

به گفته هاشمی، مرز مشخصی برای این دو وجود ندارد. مثل واقعه اخیر در مورد حجاب برای یک خانم و اینکه برای دفاع از حقوق شهروندی باید ورود بکنیم یا خیر؟!

 

سیاسی شدن انتخاب شهردار در کلان‌شهرها با توجه به حضور احزاب طبیعی است

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که موضوع انتخاب شهردار سیاسی شد افزود: سیاسی شدن انتخاب شهردار در کلان‌شهرها با توجه به حضور احزاب طبیعی است. چون در شهرهای بزرگ مناسبات قومی قالب نیستند و احزاب و جبهه‌های سیاسی فعال هستند؛ بنابراین برای حضور در شوراها با فهرست وارد انتخابات می‌شوند.

او در تکمیل سخنانش گفت: انتخاب شهردار می‌تواند تا حدودی جنبه سیاسی به خود بگیرد؛ اما اعضا، نظرات مستقل هم دارند و نظرات حزب خود را لزوماً پیگیری نمی‌کنند.

رئیس شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش به تشریح مشکلات کارهای اجرای شهری اگر در اختیار دولت باشد اشاره کرد و افزود: توسعه خطوط مترو که در ابتدا در دولت بود نمونه این مشکلات بود. زمانی که مترو در دولت بود دائم با شهرداری تهران مشکل داشتیم. در آن شرایط هر کاری که می‌خواستیم برای مترو انجام دهیم شهرداری مانع می‌شد. همین باعث شد که پیگیر این موضوع بشوم. از وقتی مترو به شهرداری پیوست بسیار موفق بوده است./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید