Iranian Agriculture News Agency

میرعرب خبر داد:

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز روغن گیری زیتون از هفته گذشته،پیش‌بینی کرد: برای سال جاری ۹ هزار تن روغن زیتون تولید شود.

تولید 9 هزار تن روغن زیتون در سال 1400

جواد میرعرب‌رضی مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز روغن گیری زیتون از هفته گذشته، گفت: پیش‌بینی می‌شود برای سال جاری ۹ هزار تن روغن زیتون تولید شود.

 وی ادامه داد: امسال به دلیل تغییرات اقلیمی، سرمای موجود و همچنین گرمای اوایل فصل کاهش تولید را شاهد بودیم و از لحاظ تولید میوه زیتون نیز وضعیت خوبی نداشتیم.

میرعرب با اشاره به اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی مبتنی بر تولید روغن زیتون است، گفت: در سال‌های گذشته مانند سال ۹۸،  یازده هزارتن تولید  روغن زیتون  داشتیم که این میزان تولید در سال های قبل از آن حدودا هشت هزارتن بوده است.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اعطای گواهی آکرودیته ارزیابی حسی روغن‌زیتون به 3 آزمایشگاه کشور، افزود: 2 آزمایشگاه دیگر نیز در حال اضافه شدن به این آزمایشگاه‌ها هستند.

وی با تأکید بر اینکه بررسی در این آزمایشگاه منطبق با استانداردهای بین‌المللی است، تصریح کرد: زمان بهره‌برداری کامل از این آزمایشگاه زمانی است که در استاندار مربوطه این بخش، ارزیابی حسی روغن زیتون اجباری شود.

گفتنی است؛ شورای بین‌المللی زیتون پس از بررسی فعالیت آزمایشگاه‌های معرفی‌شده توسط کشورمان و ارزیابی نتایج پاسخ نمونه‌های ارسالی توسط این آزمایشگاه، گواهینامه ارزیابی حسی روغن‌زیتون را صادر می کند.

این گواهینامه به آموزش، شناخت و ارزیابی روغن‌های زیتون تولیدی وارداتی کمک شایانی خواهد کرد، همچنین مجوز ارزیابی بین‌المللی حسی به تشخیص تقلب‌های انجام‌شده در تولید و بالابردن نظام ارزیابی روغن و کیفیت سنجی روغن زیتون نیز کمک می کند.

آزمایشگاه‌های دارای مجوز به‌صورت سالانه توسط شورای بین‌المللی مورد ارزیابی و راستی آزمایی قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید