Iranian Agriculture News Agency

موسسه تحقیقات گیاهپزشکی درباره خبر "پیش بینی خسارت ۱۰ درصدی بیماری لکه نواری باکتریایی غلات به مزارع گندم و جو" که در تاریخ 23 تیرماه در حبرگزاری ایانا منتشر شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

توضیخات موسسه تحقیقات گیاهپزشکی درباره بیماری لکه نواری باکتریایی

به گزارش ایانا، موسسه تحقیقات گیاهپزشکی درباره خبر "پیش بینی خسارت ۱۰ درصدی بیماری لکه نواری باکتریایی غلات به مزارع گندم و جو" که در تاریخ 23 تیرماه در حبرگزاری ایانا منتشر شده است، توضیحاتی ارائه کرد. متن این توضیحات به شرح زیر است:

پیرو درج خبری در خبرگزاری  ایانا مورخ 23/4/1400 با عنوان «پیش بینی خسارت 10 درصدی بیماری لکه نواری باکترایی غلات به مزارع گندم و جو» به نقل از خانم دکتر نظری عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، این موسسه ضمن اعتراض شدید به تغییر عنوان و درج تیتر خلاف واقع برای خبر مذکور موارد زیر را جهت تنویر ذهن خوانندگان محترم تصریح و تاکید می نماید.

الف) مصاحبه مذکور صرفا برای اطلاع رسانی به کشاورزان عزیز در خصوص اهمیت بیماری لکه نواری باکتریایی گندم بوده و عنوان خبر ارسالی همکاران این موسسه به آن خبرگزاری محترم «لکه نواری باکتریایی، یکی از مهمترین بیماریهای گندم و جو»  بوده که متاسفانه تغییر یافته که در هیچ جای متن مصاحبه به این پیش بینی خسارت اشاره نشده است!

ب) همان طوری که در متن مصاحبه اشاره شده است بارشهای بهاره و دمای پایین از عوامل اصلی توسعه بیماری است و در سال جاری به دلیل پایین بودن میزان بارشهای بهاره و دمای بالا در اغلب مناطق گندمکاری کشور، بیماری لکه برگی باکتریایی شیوع نداشته و خسارتی به محصول گندم در اثر این بیماری وارد نشده است. موضوع اشاره شده در متن مصاحبه مربوط به خسارت بیماری مربوط به سال های مطلوب از نظر آب و هوایی برای توسعه بیماری و آن هم  تنها در برخی از مزارع آلوده است و تعمیم آن به شیوع بیماری در سال جاری در کل مزارع کشور نادرست می باشد.

ج) گروههای پایش محصولات زراعی در سالجاری با عضویت محققین این موسسه در معیت مدیران  و کارشناسان  محترم معاونت زراعت و سازمان حفظ نباتات به طور منظم از مزارع گندم، جو وسایر محصولات زراعی مناطق مختلف کشور بازید و توسعه بیماریهای مختلف را رصد نموده اند که بر اساس گزارشات واصله این بیماری در سال جاری شیوع نداشته و مناطق شیوع بیماری اشاره شده در متن خبر مربوط به گزارش بیماری در سالهای قبل بوده است.

توضیحات "ایانا": به منظور آگاهی مخاطبان گرانقدر درباره جزئیات خبری که از سوی سازمان حفظ نباتات و موسسه تحقیقات گیاهپزشکی برای انتشار آن جوابیه به خبرگزاری ایانا ارسال شده است، متن کامل ارسالی از سوی روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور را در زیر منتشر می کنیم و بدون هیچگونه شائبه ای، قضاوت در خصوص خبر "پیش بینی خسارت 10 درصدی بیماری لکه نواری باکتریایی غلات به مزارع گندم و جو" و برداشت ها و واکنش های صورت گرفته را به خوانندگان گرامی می سپاریم:

لکه نواری باکتریایی یکی از مهم¬ترین بیماری¬های گندم و جو

خانم دکتر فهیمه نظری عضو هیات علمی بخش تحقیقات بیماریهای گیاهی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور گفت: بیماری لکه نواری باکتریایی غلات توسط باکتری Xanthomonas translucens ایجاد و به¬دلیل لکه¬های قهوه¬ای تیره¬ای که این بیماری روی گلوم¬ها ایجاد می کند به بیماری پوشینه سیاه نیز معروف شده است.

وی افزود: تاکنون شیوع این بیماری در مناطق مختلفی از ایران بویژه استان های اصفهان، ایلام، کرمان، مرکزی، خراسان ، همدان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی، لرستان، هرمزگان و یزد گزارش شده است.  میانگین خسارت این بیماری، در حدود 10% تخمین زده شده است اما گاهی خسارت این بیماری در برخی مناطق به بیش از 40%  نیز می رسد . خسارت این بیماری ارتباط مستقیمی با درصد آلودگی برگ ها بویژه برگ پرچم دارد. در صورت آلودگی ۵۰ % برگ های پرچم گندم در یک مزرعه  ۱۳-۸ و گاهی تا ۲۰ درصد وزن کل دانه ها کاهش می یابد.

خانم دکتر نظری تاکید کرد: بیماری لکه نواری باکتریایی یک بیماری بذرزاد می باشد که شناسایی آن در مراحل اولیه بیماری بسیار حائز اهمیت است. دو فاکتور دما و رطوبت مهمترین عوامل محیطی در بروز و گسترش آن می باشند. با افزایش دما از 15 تا 30 درجه سانتی گراد بروز علایم در مزرعه قابل شناسایی می باشد. در دمای 15 درجه سانتی گراد لکه های اولیه بیماری روی برگهای گندم ظاهر می شود، ولی بهینه دمای بیماری 24 تا 26 درجه سانتی گراد می باشد.

ایشلن در خصوص علایم ناشی از بیماری گفت: در مراحل اولیه بیماری به صورت لکه های آبسوخته و در شرایط رطوبتی حاوی ترشحات زرد رنگ باکتریایی نیز می باشند. با بالا رفتن دما ترشحات باکتریایی خشک شده و با پیوستن لکه های آبسوخته نوارهای زرد رنگ طولی روی برگهای گندم دیده می شود. مهمترین مشخصه شناسایی این نوارهای باکتریایی نازک شدن برگ در محل عارضه به نحوی است که نور به راحتی از آن عبور می کند.  بارش باران و وزش باد باکتریها را از برگهای پایینی به سمت بالای گیاه گسترش داده و در نهایت به خوشه رسیده باعث سیاه شدن سنبله ها می شود.

این بیماری شناس گیاهی کاشت بذر سالم، تناوب زراعی، مبارزه با علف های هرز، مدفون کردن کاه و کلش مزارع آلوده، استفاده از ارقام مقاوم و نیز مبارزه بیولوژیک را از راههای کنترل این بیماری برشمرد. وی افزود: در این میان استفاده از بذور سالم اهمیت بالاتری دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید