Iranian Agriculture News Agency

زینلی در گفتگو با ایانا خبر داد:

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود ۱۰۰ هزار تنی گیاهان دارویی در سال 99 صادر شد که این میزان 458 میلیون دلار ارزآوری داشته است.

ارزآوری 458 میلیون دلاری گیاهان دارویی در سال 99

حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا در رابطه با میزان تولید و سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سال جاری اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۲۶۰ هزار هکتار گیاهان دارویی کشت شده و میزان تولید حدود ۳۵۰ هزار تن است که با توجه به اعتبارات تخصیص یافته در سال جاری، ۳۱ هزار هکتار سطح زیرکشت اضافه خواهد شد و به حدود ۲۹۰ هزار هکتار در سال جدید خواهد رسید.

وی با اشاره به صادرات حدود ۱۰۰ هزار تنی گیاهان دارویی در سال 99 و ارزآوری 458 میلیون دلاری این بخش خاطرنشان کرد: حاصل این صادرات  390 میلیون دلار  ارز حاصل از فروش زعفران و ۶۸ میلیون دلار ارزآوری در سایر گیاهان دارویی بوده است.

زینلی با بیان این که ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش گیاهان دارویی در سال 1400 در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: اولین بار است که این اعتبار به بخش گیاهان دارویی اختصاص یافته که ما آن را به کل زنجیره تولید، تولید دستگاه‌ها، خرید دستگاه‌ها و صنایع فرآوری در قالب وام ۴ و ۱۰ درصد پرداخت می‌کنیم.

وی در رابطه با صادرات اسانس گل محمدی عنوان کرد: در سال ۹۹ ، 2.5 تن اسانس گل محمدی صادر کردیم که نسبت به سال ۹۸ افزایش 3 برابری داشته است. همچنین فرآوری گیاهان دارویی را داشتیم که در تولید داروها استفاده شده است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که ما در حدود ۹۰ درصد به واردات سیاه دانه وابسته بودیم، گفت: در سال جاری، در تولید سیاه دانه  ۸۰ درصد به خودکفایی رسیده‌ایم و امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ به 100درصد خودکفایی برسیم و صادرات داشته باشیم.

زینلی بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیانی که طراحی دستگاه‌های کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی را انجام دهند ۵۰۰ میلیون تومان وام ۴ درصد دریافت خواهند کرد و برای کسانی که دستگاه‌ها را تولید کنند و به دست کشاورزان برسانند وام ۱۰ درصد پرداخت می‌شود، همچنین کسانی که بتوانند بارانداز راه‌اندازی کنند تسهیلات ارزان دریافت خواهند کرد.

وی با بیان این که در نظر داریم با تقویت زنجیره ارزش، میزان صادرات را افزایش دهیم، اظهار داشت: در سال 99 مشکل اساسی ما تحریم‌ها و فشار بر تجار بود اما کاهش صادرات نداشتیم،  امیدواریم امسال هم با وجود خشکسالی بتوانیم نیاز داخلی را برآورده کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید