Iranian Agriculture News Agency

چنگلوایی در گفتگو با ایانا خبر داد:

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اطمینان خاطر به بهره‌برداران و کشاورزان، گفت: در فرایند تأمین و تدارک آفت‌کش‌ها تا پایان مهر 1401 مشکلی وجود ندارد.

 تأمین و تدارک آفت‌کش‌ها تا پایان مهر 1401

 کیخسرو چنگلوایی  رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا با اطمینان به بهره‌برداران و کشاورزان، گفت: در فرایند تأمین و تدارک آفت‌کش‌ها تا پایان مهر 1401 مشکلی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه از مهم‌ترین وظایف سازمان حفظ نباتات به حداقل رساندن و جلوگیری از خسارت زدن عوامل زیان رسان به محصولات کشاورزی است، افزود: سازمان حفظ نباتات بر روش‌های غیر شیمیایی تأکید دارد و حتی‌الامکان از سموم کم‌خطر در مبارزه شیمیایی استفاده می‌کند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور بابیان اینکه در سال گذشته در سطح ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مبارزه با آفات انجام‌شده است، افزود: این میزان مبارزه سبب کاهش ۳۲ میلیون تنی خسارت به محصولات کشاورزی شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور  ادامه داد:  ارزش ریالی کاهش خسارت با حداقل قیمت ریالی برابر با ۶۴۰ هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به اینکه  هزینه انجام‌شده برای مبارزه در سطح 21میلیون و 500هزار هکتاری ۴۴ هزار میلیارد ریال بوده است،  گفت: به ازای هر واحد هزینه مبارزه انجام‌شده، 14.5 واحد از خسارت جلوگیری شده است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته ۳۵ هزار تن انواع سموم، آفت کش، قارچ‌کش و سایر علف‌کش‌ها تأمین‌شده است و کمبودی در این بخش در سراسر کشور وجود ندارد.

چنگلوایی با اشاره به اینکه در حال تدارک در مراحل مختلف از ثبت سفارش تا واردات آفت‌کش‌ها به کشور هستیم، تصریح کرد: در حال حاضر در حال تدارک حدود ۴۸ هزار و ۴۰۰ تن انواع آفت کش هستیم و پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه ۱۱ هزار و ۶۰۰ تن از میزان یاد شده وارد کشور شود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریورماه بالغ‌بر ۳۷ هزار تن سموم در کشور موجود باشد که با در نظر گرفتن مصرف 10هزار تنی در 3 ماهه، موجودی شهریورماه 27هزار تن انواع سموم خواهد بود.

چتگلوایی یادآور شد: مجموع مصرف سموم در کل سال 35هزار تن است و می‌توانیم با اطمینان به کشاورزان بگوییم که تا پایان مهر 1401 نگرانی از بابت موجودی انواع سموم  و آفت‌کش ها در کشور وجود نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: در سال گذشته در راستای حفظ محیط‌زیست، سلامت جامعه و تولید محصول حدود ۳۵۰ هزار لیتر از سموم پرخطر کاهش‌یافته و استفاده از سموم کم خطر جایگزین شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور  با اشاره به اینکه کشاورزان و مصرف‌کنندگان با آگاهی و اطلاع بخشی نسبت به این موضوع استقبال نشان داده‌اند، تصریح کرد:  از سال ۹۲ تا پایان سال گذشته به طور متوسط سالانه ۲۲۰ هزار لیتر کاهش سموم پرخطر را داشته‌ایم.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید