Iranian Agriculture News Agency

اصغری مطرح کرد:

پیاز در جنوب کرمان بیش از برنامه ابلاغی کشت شده است

مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در سال جاری، برنامه کشت پیاز در جنوب کرمان در سطح 5500 هکتار ابلاغ شده این در حالی است که کشت این محصول در سطح 15 هزار و 200 هکتار انجام شده است.

اجرای الگوی کشت نیازمند الزامات قانونی و اجرایی

به گزارش ایانا، حسین اصغری مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به خبرها و کلیپ های منتشر شده در برخی رسانه ها و فضای مجازی در زمینه مشکلات مازاد تولید پیاز در جنوب کرمان، اظهار کرد: برنامه کشت محصولات سبزی و صیفی به صورت فصلی به استان ها ابلاغ و در استان ها نیز سهم و نقش هر شهرستان و مراکز خدمات تعیین و به مناطق ابلاغ می شود.

وی با بیان این که آنچه به صورت مشخص در مورد پیاز اتفاق افتاده، کشت بیش از برنامه ابلاغی در منطقه جنوب کرمان است، تصریح کرد: برنامه 5500 هکتاری (زمستانه و بهاره) کشت پیاز در این منطقه که برای تولید 320 هزار تن محصول ابلاغ شده، در سطح 15 هزار و 200 هکتار با تولید 865 هزار تن اجرا شده است.

اصغری با اشاره به این که مازاد محصول تولیدی امکان مصرف داخل را نداشته و از سوی دیگر زیرساخت های صادراتی نیز توان صادرات این حجم محصول را ندارد، خاطرنشان کرد: با پیگیری های انجام شده و بر اساس آمار گمرک، 486 هزار تن پیاز در سال 1399 صادر شده در حالی که متوسط صادرات سه ساله صادرات پیاز – از سال 96 تا 98 – معادل 292 هزار تن بوده است و مقداری نیز توسط بخش خصوصی در سردخانه ها نگهداری می شود.

خرید 68 هزار تن پیاز توسط سازمان تعاون روستایی

وی، هدف از خرید تضمینی محصولات کشاورزی را کاهش ضرر و زیان کشاورزان بر اساس کف هزینه های تولید عنوان کرد و افزود: بر اساس قانون افزایش بهره وری و تبصره 6 ماده 6 این قانون، خریدهای تضمینی در محصولات غیر اساسی منوط به پذیرش الگوی کشت از طرف کشاورزان و تولیدکنندگان است.

اصغری با بیان این که در وضعیت کنونی و با تصویب قیمت های فعلی نرخ خرید تضمینی، شاهد عدم اجرای برنامه و افزایش بی رویه کشت هستیم، تاکید کرد: بدیهی است هرگونه افزایش غیر متعارف قیمت تضمینی موجب بالا رفتن سطح زیرکشت پیاز در سال های آتی می شود که علاوه بر ایجاد ضرر و زیان به کشاورزان، موجب هدر رفت منابع عمومی خواهد شد.

مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: تاکنون حدود 68 هزار تن پیاز توسط سازمان تعاون روستایی از کشاورزان استان هرمزگان و جنوب کرمان خریداری شده است.

اتصال جنوب کرمان به شبکه ریلی راهکار حل مشکلات حمل و نقل

اصغری در خصوص مطالب عنوان شده درباره مشکل حمل و نقل و کمبود کامیون برای حمل محصول به بازار، گفت: مشکلات ساختار حمل و نقل در منطقه جنوب کرمان در حوزه وظایف وزارت جهاد کشاورزی نیست، ضمن آن که مطمئنا عدم رعایت برنامه و کشت سه برابری، مشکل حمل و نقل را تشدید کرده است.

وی ادامه داد: شاید منطقی ترین راه موجود، اتصال جنوب کرمان به شبکه ریلی است تا بتواند مشکلات حمل و نقل جاده ای را کاهش دهد.

اجرای الگوی کشت نیازمند الزامات قانونی و اجرایی

مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: اجرای الگوی کشت به دلیل ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کنار مسائل فنی نیازمند الزامات قانونی و اجرایی و تشریک مساعی سایر دستگاه ها است که تاکنون محقق نشده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید