Iranian Agriculture News Agency

در جلسه ستاد عالی زراعت تشریح شد؛

جلسه ستاد عالی زراعت با هدف بررسی پیشرفت فیزیکی کشت‏‌های پاییزه، روند توزیع نهاده‏‌ها (کود و سم) و وضعیت تأمین بذر سویا با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

آخرین وضعیت کشت محصولات اساسی در سال زراعی جاری

به گزارش خبرنگار ایانا، جلسه ستاد عالی زراعت با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، اعضاء ستاد و همچنین روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها از طریق ویدئو کنفرانس در سالن جلسات وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این جلسه، جواد وفابخش معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: میانگین بارش کشور تا تاریخ 23 آبان ماه حدود 15.4 میلی متر بوده که نسبت به 22.9 میلی متر سال قبل و 22.6 میلی متر بلند مدت به ترتیب 31.9 و 32.8 درصد کمتر است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص طرح جهش تولید در دیم‌زارهای 6 استان کشور با مساعدت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره)، از روسای سازمان های جهاد کشاورزی این استان‌ها خواست تا این طرح بسیار مهم و مورد تاکید مقام معظم رهبری را به طور ویژه و روزانه پیگیری کنند.

در ادامه این جلسه، اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گزارشی تصریح کرد: سطح کشت گندم آبی در سال جاری 817 هزار هکتار است که نسبت به 799 هزار هکتار سال قبل 2.2 درصد رشد نشان می‌دهد.

وی افزود: سطح زیر کشت گندم دیم 2.7 میلیون هکتار است که نسبت به سال قبل حدود 0.7 درصد رشد دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: تاکنون 41 درصد از برنامه گندم آبی و 67.5 درصد از گندم دیم محقق شده است.

در ادامه این جلسه، فرامک عزیزکریمی مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: تاکنون در خصوص زراعت جو آبی 444 هزار هکتار کشت انجام شده که نسبت به 360 هزارهکتار سال قبل 23 درصد رشد داشته، به نحوی که 61 درصد از برنامه مصوب سال جاری تحقق یافته است.

وی افزود: در زراعت جو دیم 520 هزار هکتار کشت شده که نسبت به 448 هزار هکتار سال قبل 16 درصد رشد داشته و 49 درصد برنامه محقق شده است.

عزیزکریمی با اظهار نگرانی از کاهش 30 درصدی مصرف کود در زراعت جو کشور بر لزوم تمرکز در عملیات سرک دهی و بویژه استفاده از کودهای آلی و میکرو تاکید کرد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات تکمیلی ارائه شده تاکنون نسبت به سال قبل بذر مصرفی 12 درصد و سطح بیمه نیز 173درصد رشد دارد.

در این جلسه، علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغن وزارت جهاد کشاورزی نیز در گزارشی اظهار کرد: سطح قرارداد کلزا 233 هزار هکتار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 11.8 درصد کاهش دارد.

وی افزود: سطح کشت شده تاکنون نیز 131 هزارهکتار است که 13 درصد نسبت به سال گذشته کمتر است.

مهاجر با اشاره به این که 1170تن بذر توزیع شده است، گفت: تاکنون کشت قراردادی در سطح 40 هزار هکتار منعقد و در سطح 30 هزار هکتار عملیات کشت انجام شده است.

وی، جمع کل بذر سویا خریداری شده تاکنون را حدود 2500 تن اعلام کرد.

در ادامه این جلسه، پیمان حصادی مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: تاکنون از 98 هزار هکتار کشت چغندرقند بهاره حدود 61 هزار هکتار برداشت شده که تناژ غده حاصله حدود 3.1 میلیون تن است.

وی افزود: از مجموع 30 هزار هکتار برنامه کشت چغندر پاییزه نیز حدود 28 هزار هکتار قرار داد منعقد شده که تاکنون 24 هزارهکتار آن کشت شده است و بنا به اطلاعات ارائه شده کل سطح برداشت نیشکر در بهره برداری سال زراعی جدید  85 هزار هکتار خواهد بود.

در این جلسه، حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نیز در گزارشی بیان کرد: کل حمل کودهای ازته تاکنون حدود یک میلیون و 550 هزار تن بوده که علاوه بر آن 175هزارتن ذخیره اوره در استان‌ها و بنادر کشور وجود دارد.

وی افزود: درصد حمل استان‌های با اقلیم سرد 80 درصد، معتدل 70درصد و گرم حدود 60 درصد است.

رسولی خاطرنشان کرد: تاکنون جذب کودهای غیر یارانه‌ای به 19 هزارتن رسیده و این درحالی است که کل جذب این کودها در سال قبل 4 هزار تن بوده است.

وی گفت: حدود 194 هزار لیتر کود ویژه عملیات بذرمال مهیا و به استان ها ارسال شده است.

در این جلسه، محمدحسن عصاره رییس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به تفاوت‌های ساختاری موجود بین سیستم رسمی و غیر رسمی بذر، سعی خواهیم کرد امکانات و آزمایشگاه‌های خود را در جهت حمایت از دستورات وزیر جهاد کشاورزی برای تامین بذر و توسعه کشت سویا به کار گیریم.

وی افزود: ضمن اینکه با مصرف بهینه بذر در واحد سطح می‌توان علاوه بر ارتقاء بهره‌وری و تولید، در مصرف بذر نیز صرفه‌جویی کرد.

در ادامه این جلسه، روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی ایران با در گزارشی به اقدامات بانک کشاورزی اشاره و اظهار کرد: بانک کشاورزی آماده پرداخت 2000 میلیارد تومان اعتبارات با سود 12درصد در قالب کشاورز کارت است.

در این جلسه، کیخسرو چنگلوایی مشاور وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور نیز گفت: در خصوص سطح مبارزه با علف‌های هرز، سال گذشته 4 میلیون و 273 هزار هکتار مبارزه با علف‌های پهن‌برگ، باریک‌برگ و توام در سطح اراضی کشور انجام شده است.

وی با اشاره به این که شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نیز جهت تامین 3510 تن علف کش در حال اقدام است، خاطرنشان کرد: همچنین تامین سموم از طریق سازمان مرکزی تعاون روستایی و اتحادیه تعاون روستایی همدان در حال پیگیری است، بدین ترتیب تا ابتدای بهمن ماه کسری برای مصرف سموم علف کش نخواهیم داشت، ضمن اینکه در مورد کلزا 391 تن و چغندرقند 139 تن علف کش مازاد بر نیاز در کشور وجود دارد.

در این جلسه، کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از اقدامات به موقع در خصوص بذرمال گندم قدردانی کرد و خواستار توجه ویژه در مورد چالش کاهش مصرف کودهای فسفاته و پتاسه و نقش مهم کشاورز کارت در جبران این مشکل و بررسی های بیشتر برای هدفمندتر شدن تاثیر کشاورز کارت شد.

هادی اسدی رحمانی رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب نیز در این جلسه، اظهار کرد: تا هفته آینده دستورالعمل های فنی جدید برای استفاده از کودهای سرک را با هدف جبران کاستی در مصرف کودهای پایه و تقویت سیستم ریشه و پنجه زنی تهیه و ارائه خواهیم کرد.

در این جلسه، در خصوص مجوز کشت پنبه در استان سیستان و بلوچستان نیز پس از جلسات برگزار شده مقرر شد به شرط ورود کارخانجات و عقد قرارداد کشت برای سال اول مجوز 1000هکتار کشت پنبه صادر شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید