Iranian Agriculture News Agency

با امضای تفاهم نامه بخش خصوصی و دولتی؛

تفاهم نامه معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و صنایع روغن کشی برای کشت قراردادی دانه های روغنی امضا شد.

کشت قراردادی دانه های روغنی توسعه می‌یابد

به گزارش خبرنگار ایانا، جواد وفابخش معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در نشست توسعه کشت قراردادی دانه های روغنی که با حضور مدیران صنایع روغن کشور برگزار شد، با اشاره به اجرای اولین کشت قراردادی در برخی استان‌ها، گفت: دانه های روغنی به سمت کشت قراردادی در حال حرکت است.

 وی با بیان اینکه کشت قراردادی یک پروژه ملی و جزو برنامه‌های اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی است، بیان کرد: کشت قراردادی در سطح کلان به نفع تولید داخل است و معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی پیگیر این موضوع است.

وفابخش ادامه داد: پس از گذشت چند هفته از اعلام آمادگی کارگروه ها، کشت قراردادی در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

به گفته معاون زراعت چند سالی است برای کشت قراردادی در محصول چغندرقند تدابیر خوبی اندیشیده شده و امیدواریم که کشت قراردادی در محصولاتی مانند کلزا، پنبه وسایر محصولات نیز انجام شود.

 وی با بیان اینکه در حال حاضر کشت قراردادی دانه های روغنی با همکاری آستان قدس رضوی در حدود ۴۰ هزار هکتار در حال اجرا است، بیان کرد: در آینده ای نه چندان دور شاهد خوداتکایی در دانه‌های روغنی خواهیم بود.

وفابخش با تاکید بر اینکه برای کشت قراردادی گندم دوروم نیز از سال گذشته فعالیت های انجام شده است، تصریح کرد: هم اکنون، در حال بررسی کشت قراردادی برای گندم نان هستیم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ایجاد خط اعتباری از طریق بانک کشاورزی برای تامین نقدینگی صنایع روغن کشی، گفت: برای این منظور با بانک کشاورزی رایزنی‌هایی انجام خواهد شد.

وفابخش با اشاره به اینکه مقیاس کشاورزی قراردادی در مقیاس ملی با محوریت استانی انجام می شود، تصریح کرد: باید برنامه ریزی زمان بندی عملیاتی برای استان‌ها به تفکیک محصولات کنجد، کلزا، گلرنگ و سایر محصولات روغنی ارائه شود و در صورت لزوم معاونت زراعت ورود خواهد کرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی کشت قراردادی در محصول چغندرقند انجام‌شده است، بیان کرد: کشاورزانی که چغندرقند می‌کارند، قبل از کاشت از خرید محصولات خود مطمئن هستند و امیدواریم در سایر محصولات دانه‌های روغنی نیز شاهد این امر باشیم.

در این نشست، تفاهم نامه ای بین معاونت امور زراعت و صنایع روغن کشی برای کشت قراردادی منعقد شد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید