Iranian Agriculture News Agency

برخوری در گفتگو با ایانا دلایل انباشت گوجه فرنگی در جنوب کرمان را اعلام کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان میزان سطح زیر کشت گوجه فرنگی در این منطقه را کمتر از برنامه کشت دانست و ممنوعیت صادرات رب اسپتیک و نبود اعتبار برای خرید حمایتی را از دلایل انباشت گوجه فرنگی در جنوب کرمان اعلام کرد.

ممنوعیت صادرات رب و نبود اعتبار برای خرید حمایتی گوجه فرنگی

سعید برخوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه با میزان سطح زیر کشت گوجه فرنگی در این منطقه اظهار کرد: در حالی که برنامه ابلاغی برای کشت گوجه فرنگی در منطقه جنوب کرمان 12 هزار هکتار بود اما در این منطقه 11 هزار و 800 هکتار کشت شد که با وقوع سیل در رودبار که عمده گوجه این بخش را تولید می‌کند، 30 درصد از محصول را نیز ازدست دادیم.

وی در رابطه با صادرات گوجه فرنگی از کشور خاطرنشان کرد: گوجه فرنگی در حال حاضر تنها به افغانستان صادر می‌شود اما به دلیل شیوع کرونا و سخت گیری های مرزی، کامیون‌های حمل بار باید در صفوف طولانی معطل شوند تا اجازه ورود به کشور دوم داده شود و از آنجایی که محموله‌ای مانند گوجه فرنگی فساد پذیر است، صرفه صادراتی ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به عدم تمکین کارخانجات تولید رب برای خرید گوجه فرنگی از کشاورزان اذعان کرد: از آنجایی که تا حدود یک ماه پیش صادرات رب اسپتیک ممنوع بود، رب در انبارهای کارخانجات تولید این کالا، دپو شده و به همین دلیل این کارخانه‌‌ها از خرید گوجه فرنگی از کشاورزان امتناع می‌کنند.

وی در رابطه با خرید حمایتی گوجه‌فرنگی توسط تعاون روستایی گفت: تعاون روستایی برای خرید حمایتی ورود کرد اما با وجود نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی، هیچ اعتباری در کارگروه ستاد تنظیم بازار به تعاون روستایی اختصاص پیدا نکرد و این سازمان نتوانست کار را پیش ببرد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید