Iranian Agriculture News Agency

کشاورز مطرح کرد:

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: علت بالا در نظر گرفتن شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران، به دو عامل دمای بالا در مناطق تولید عمده گندم و آلودگی اراضی به آفات بازمی‌گردد.

دو عامل کلیدی در شاخص بذر گواهی‌شده گندم در ایران

عباس کشاورز، مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی در نشست بررسی روند اقدامات مبارزه با بیماری‌های گندم که امروز در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: شاخص درصد بذر گواهی‌شده در کشورها متفاوت است. به‌طوری‌که در آمریکا این شاخص زیر ۲۰ درصد، در اروپا زیر 35درصد، در استرالیا نزدیک ۳۰درصد و در هند به 40درصد می‌رسد.

کشاورز با بیان اینکه علت بالا در نظر گرفتن شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران، به دو عامل بازمی‌گردد، افزود: علت نخست به آن برمی‌گردد که در مناطق گرم مانند ایلام، خوزستان، هرمزگان و مناطقی که خیلی تابستان‌های گرمی دارند معمولاً قدرت نگهداری بذر خودمصرفی کشاورزان بسیار کم است و به‌تعبیری امکان نگهداری آن، مقدور نیست. 

وی در ادامه به علت دوم اشاره و تصریح کرد: دوم به آلودگی برخی مناطق به آفات بازمی‌گردد؛ بنابراین تلاش می‌کردیم بذر سالم‌تر، ایمن‌تر و پاک‌تر در اختیار کشاورز قرار دهیم، اما تصور نکنید که متوسط شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران پایین است. 

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: برهمین اساس الزامی است که در مبارزه با بیماری‌های گندم با دقت بیشتری عمل کنیم تا بتوانیم آسیب‌های احتمالی بذرگواهی‌شده گندم را کاهش دهیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید