Iranian Agriculture News Agency

اسفندیاری‌پور تاکید کرد:

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال سال خوبی در بخش کلان برای تولید گندم در کشور است اما نارسایی‌هایی نیز در این بخش وجود دارد یا ممکن است در آینده با آن مواجه شویم بنابراین ضروری است در حال حاضر، راهکارهایی برای آن اندیشیده شود.

ضرورت اتخاذ راهکارهای کاهش خسارت گندم در سال جاری

به گزارش خبرنگار ایانا، نشست بررسی روند اقدامات مبارزه با بیماری های گندم با حضور وزیر جهاد کشاورزی، قائم‌مقام وزیر در امور پروژه های زیربنایی آب و خاک، سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، روسای سازمان حفظ نباتات کشور، موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، موسسه تحقیقات دیم و همچنین روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان‌ها برگزار شد.

اسماعیل اسفندیاری‌پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه با اشاره به اینکه امسال سال خوبی در بخش کلان برای تولید گندم در کشور است، گفت: با وجود اینکه سال جاری، شرایط مساعدی برای گندم برقرار است، اما نارسایی‌هایی نیز در این بخش وجود دارد یا ممکن است در آینده با آن مواجه شویم بنابراین ضروری است در حال حاضر، راهکارهایی برای آن اندیشیده شود.

وی افزود: بحث بیماری‌ها در گذشته نیز وجود داشته و در دهه ۷۰، همزمان با مبارزه بیولوژیک و کاهش سموم به این موضوع پرداخته شد.

اسفندیاری‌پور با اشاره به اینکه بیماری‌های متعدد در گندم وجود دارند، تصریح کرد: بیماری از جمله عوامل خسارت‌زایی است که باید به آن توجه کرد و خوشبختانه در پنج، شش سال گذشته به آن توجه شده است، در این راستا امیدواریم بتوانیم عوامل خسارت را به حداقل ممکن برسانیم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: بررسی‌ها در سال ۸۱ و ۸۲ نشان داد که کشاورزانی که در مزارع گندم سم‌پاشی داشتند، محصول آنها در زمان برداشت، 700 کیلوگرم تفاوت داشت.

وی گفت: کشاورزان معمولاً در زمان رشد گندم از مزرعه عبور نمی‌کنند، ما برای این موضوع خطوط ثابت را پیشنهاد داده‌ایم تا از یک مسیر برای سمپاشی و کود استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند برای سمپاشی، پنج تا شش هزار جفت لاستیک چرخ باریک از محل اعتبارات دولتی یا از طریق ۵۰ درصد بخشودگی، تهیه کند، گفت: اگر این اتفاق بیافتد کشاورزان در مزارع راحت‌تر تردد کرده و خسارت به مزارع نیز کمتر وارد می‌شود.

اسفندیاری‌پور ادامه داد: برای استفاده از پهپاد برای سم‌پاشی نیز باید تصمیمی اتخاذ شود و ارزیابی در این خصوص صورت گیرد، زیرا در حال حاضر این مهم در حال توسعه است و اگر به آن توجه نشود، ممکن است با اصول ما مغایرت داشته باشد.

مجری طرح گندم افزود: در صورتی‌که سمپاشی برای کشاورزان صرفه اقتصادی داشته باشد، آن را انجام می‌دهند. بنابراین ما باید اطلاعات فنی اقتصادی و مباحث مورد نظر را تبیین کنیم. البته خوشبین هستیم که کشاورزان از آنها استفاده خواهند کرد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید