Iranian Agriculture News Agency

حاجی‌وند خبر داد:

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور گفت: در زمینه بذور سبزی و صیفی که از طرح های جهش تولید محسوب می‌شود، موسسه تحقیقات علوم باغبانی از سال های قبل کار را شروع کرده و برنامه‌ریزی‌های آن را برای رسیدن به بذور هیبرید گوجه فرنگی و فلفل انجام داده است و تولید آن در دو شهر جیرفت و کرج به صورت پایلوت انجام شده است.

تولید پایلوت بذور هیبرید گوجه فرنگی و فلفل در شهر‌های جیرفت و کرج

به گزارش خبرنگار ایانا، شکرالله حاجی‌‌وند رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور در جلسه ویدیو کنفرانس این معاونت با مدیران استانی اظهار کرد: هسته های اولیه ۳۷ رقم از محصولات باغی تولید شده که به اسکرین هاوس منتقل می‌شود تا طی یک برنامه وارد ارقام تجاری دنیا شود.

وی افزود: با حمایت مهندس طهماسبی ۱۴۰ رقم از محصولات باغی را در سال گذشته به شرکت‌های کشت بافت و چهار رقم از گردوهای معرفی شده و دو رقم عناب را هم به بخش خصوصی واگذار کردیم. 

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور با اشاره به این که ۵۱ رقم جدید محصولات باغی تاکنون معرفی شده است، خاطرنشان کرد: یک تفاهم‌نامه با دفاتر میوه‌های سردسیری و گرمسیری منعقد شده است تا ۱۴ رقم مرکبات و میوه‌های گرمسیری به استان ها برای تکثیر ارسال شود.

حاجی‌‌وند با اشاره به استفاده از آب سبز و گیاهان کم آب بر برای سال ۹۹ اذعان کرد: احداث باغات کم آب‌بر در مناطق پایلوت پیشنهادی استان‌ها در دستور کار ما قرار دارد.

وی در ادامه بر ضرورت تشکیل یک تیم مطالعاتی برای تغییر اقلیم و مخاطرات طبیعی تاکید کرد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور با اشاره به تولید بذر سبزی و صیفی تصریح کرد: در زمینه بذور سبزی و صیفی که از طرح های جهش تولید محسوب می‌شود، موسسه تحقیقات علوم باغبانی از سال های قبل کار را شروع کرده و برنامه‌ریزی‌های آن را برای رسیدن به بذور هیبرید گوجه فرنگی و فلفل انجام داده است و تولید آن در دو شهر جیرفت و کرج به صورت پایلوت انجام شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید