Iranian Agriculture News Agency

جلیلی‌مقدم مطرح کرد:

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ده ماه ابتدای سال گذشته حدود ۱۱۲ هزار تن از این محصول به ارزش بیش از ۸۲ میلیون دلار به سایر کشورها صادر شده است.

ارزآوری 82 میلیون دلاری صادرات کیوی ایران

زهرا جلیلی‌مقدم مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا با اشاره به پیش بینی اصلاح و نوسازی 2500 هکتار از باغات کیوی در برنامه ششم توسعه، گفت: در سال 98 این مهم در  بیش از 500 هکتار از باغت کیوی اجرایی شده و یا در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار رسمی میزان تولید کیوی در کشور حدود ۳۶۰ هزار تن است، این میزان تولید در  سطح زیرکشت حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ هکتار انجام می‌شود.

جلیلی‌مقدم با تاکید بر اینکه استان های تولیدکننده این محصول مازندران، گیلان و گلستان است، یادآور شد:  در ده ماه ابتدای سال گذشته حدود ۱۱۲ هزار تن از این محصول به ارزش بیش از ۸۲ میلیون دلار به سایر کشورها صادر شده است.

وی قیمت هر کیلوگرم کیوی خریداری شده را 70 سنت عنوان کرد و ادامه داد: امروزه کیوی یک کالای کاملا اقتصادی تلقی می‌شود و در مقایسه با کشت سایر محصولات کشاورزی با آب و هوای مشابه کیوی در کشور، بازده اقتصادی بالایی دارد.

جلیلی‌مقدم افزود: در حال حاضر کشورهای چین، ایتالیا، نیوزلند، ایران و شیلی از عمده ترین تولید کنندگان این میوه هستند.

وی در پایان گفت: این میوه در ایران نسبت به سایر کشورها از طعم خوبی برخوردار بوده و به لحاظ استفاده کم از سموم شیمیایی و همچنین از نظر زمان برداشت محصول در صورت رعایت استانداردهای بسته‌بندی و افزایش توان حمل‌ونقل کشور می‌تواند جایگاه خود را در بازارهای جهانی به دست آورد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید