Iranian Agriculture News Agency

سازمان حفظ نباتات توصیه کرد:

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات از باغداران کشور خواست به منظور جلوگیری از گسترش آفات و بیماری های قرنطینه ای، نهال ها و اندام های تکثیری مورد نیاز خود را از مراکز معتبر مجوزدار تهیه کنند.

توجه به قوانین قرنطینه‌ای برای جلوگیری از گسترش آفات

به گزارش ایانا، مهدی قائمیان معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات، در خصوص کنترل آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما بیان داشت: آفت سرخرطومی حنایی خرما نوعی آفت خطرناک قرنطینه‌ای است که چنانچه مورد بی توجهی و کم اطلاعی باغدار و عدم همکاری آنان با کارشناسان قرنطینه کشور مواجه شود، ردیابی و شناسایی و مبارزه بموقع با آن صورت نگیرد، می تواند خسارت های جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

وی افزود: مهمترین میزبان‌ این آفت، درختان نخل خرما، نارگیل و نخل‌های زینتی است. این آفت نخستین بار در شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان مشاهده شد اما در سالهای اخیر به علت عدم اطلاع باغداران و رعایت نکردن قوانین قرنطینه گیاهی و انتقال پاجوش قاچاق از مناطق آلوده، از جمله کشور‌های جنوبی حاشیه خلیج فارس در برخی مناطق دیگر کشور هم مشاهده شده است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: خسارت اصلی این آفت در مراحل لاروی است.

وی افزود: لارو‌ها با نفوذ به تنه نخل، از دسته جات آوندی، جوانه مرکزی، غلاف‌های تازه و لیفی نشده تغذیه و کانال‌هایی در جهات مختلف (بالا و پایین) در تنه درخت ایجاد و در صورت عدم ردیابی و تیمار بموقع، در مراحل بعدی جوانه مرکزی درخت خشک و کج می‌شود که در نهایت منجر به مرگ درخت خرما می‌گردد.

قائمیان عنوان کرد: در این خصوص سازمان حفظ نباتات با اجرای برنامه‌های سریع و به موقع و همچنین تلاش جدی همکاران قرنطینه جهادکشاورزی استانها و هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط ملی و استانی، به نحو موثری در حال مبارزه و کنترل  این آفت هستند.

وی افزود: یکی از مسائل اصلی و مهم جهت جلوگیری از انتشار آفت، رعایت مسائل قرنطینه ای و اخذ گواهی های بهداشتی، جابجایی اندامهای تکثیری از مبدا و هماهنگی با استان مقصد به منظور جلوگیری از هر گونه شیوع آفت و بیماری بوده و در صورت عدم رعایت مسائل قرنطینه ای کشور کنترل این آفت از دست خارج شده و خسارات جبران ناپذیری متوجه باغداران خواهد شد.  

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات گفت: در حال حاضر ۳۹۸ نهالستان دارای مجوز و 23 واحد کشت بافت در کشور فعالیت می کنند که با توجه به فصل جابجایی اندام های گیاهی، توصیه سازمان حفظ نباتات این است که باغداران برای دستیابی به نهال سالم، اصیل و استاندارد، اقدام به خرید از نهالستانهای مورد تایید کنند.

گفتنی است؛ جهت اطلاع از فهرست واحدهای کشت بافت و نهالستانهای دارای مجوز و معتبر، متقاضیان می توانند از طریق سایت سازمان حفظ نباتات به آدرسwww.ppo.ir   در زیر بخش مدیریت تدوین ضوابط ، استانداردها و برنامه های کنترل معاونت قرنطینه به این اطلاعات دسترسی کامل داشته باشند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید