Iranian Agriculture News Agency

سرافرازی مطرح کرد:

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از اقدامات سازمان حفظ نباتات در راستای حمایت از تولید داخلی، حذف ۱۲ سم وارداتی و جایگزینی آن با محصولات شرکت‌های داخلی بود.

حذف 12 آفت‌کش وارداتی به منظور حمایت از تولید داخل

به گزارش خبرنگار ایانا، علیمراد سرافرازی معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور در نشست خبری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران اظهار کرد: استفاده صحیح از سموم، جزئی از برنامه دفع عوامل خسارت‌زا در بخش کشاورزی است و سازمان حفظ نباتات کشور بر استفاده از آفت کش ها به عنوان آخرین عامل تأکید دارد.

وی افزود: طی یک سال گذشته تلاش کردیم از سموم کم خطر و متوسط خطر استفاده کنیم و گزینه‌های پرخطر را از لیست سموم مصرفی کشور حذف کنیم که در همین راستا سموم دیازینون و بوتاکلر حذف شد.

سرافرازی با اشاره به این که استفاده از عوامل بیولوژیک در توسعه گلخانه ها را گسترش دادیم، تصریح کرد: یک پروژه کلان در این زمینه داریم که مقرر شده با همکاری بخش خصوصی و عوامل بین‌المللی انجام شود.

وی با تأکید بر حمایت از تولید داخل، خاطرنشان کرد: از اقدامات سازمان حفظ نباتات در این راستا، حذف ۱۲ سم وارداتی و جایگزینی آن با تولید شرکت‌های تولیدکننده داخلی بود و این شرکت‌ها باید بتوانند به اندازه نیاز داخل سموم تولید کنند. 

سرافرازی افزود: نیاز داخل به سموم، سالانه ۲۷ تا ۳۰ هزار تن  است و در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد سم مورد نیاز بخش کشاورزی در داخل تولید می‌شود.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در نمایشگاه پیش‌رو و به منظور بهبود استفاده از سموم کشاورزی و ماشین‌آلات این بخش، دو کارگاه آموزشی را برگزار خواهیم کرد.

وی با اشاره به این نکته که ورود و خروج سموم در کشور کاملا کنترل می‌شود، عنوان کرد: در حال حاضر سامانه جامع مانیتورینگ فعال است و تمام ورود و خروج سموم بررسی می شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید