Iranian Agriculture News Agency

وزارت جهاد کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی، ادعای وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک را تکذیب کرد.

ادعای ناخالصی نامتعارف در محموله‌های گندم کذب است

به گزارش ایانا، در پی طرح ادعای وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده در خبرگزاری های تسنیم و ایسنا و بازتاب آن در فضای رسانه ای، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی بر پایه گزارش پژوهشکده غلات و اظهارات مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران به منظور روشنگری افکار عمومی توضیحاتی ارائه کرد. متن این توضیحات به شرح زیر است: 

قیمت تضمینی خرید گندم داخلی بر پایه افت های مفید (شکستگی گندم) و غیرمفید (علف هرز و سنگ‌ریزه) همه ساله توسط دولت با در نظرگیری یک جدول ماتریسی تعیین می‌شود. در سال جاری حدود ۷.۷ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری و در قالب یک میلیون و ۳۰۰ هزار نمونه تحویل شرکت بازرگانی دولتی، بخش خصوصی و کارخانجات آرد شده است و از تمامی این محموله‌ها نمونه‌برداری شده و در آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت میزان افت آن‌ها بررسی شده که بر اساس ارزیابی‌های انجام شده توسط پژوهشکده غلات در قالب جدول پاکی، متوسطه افت مفیدگندم‌های خریداری شده ۱.۰۳ درصد و افت غیر مفید ۱.۹ درصد بوده است. از این میزان گندم حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم توسط ۱۷۳ کارخانه آردسازی کشور که بهترین ارزیاب های کیفی را در اختیار دارند خریداری شده است که طبق اطلاعات سامانه، کارخانجات خرید خود را با میانگین افت مفید ۸۱ صدم و افت غیر مفید ۸۳ صدم درصد انجام داده اند .

با عنایت به اعلام مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی مبنی بر این که رویه سنجش افت گندم در کشور قدمت ۳۰ ساله دارد و امسال نیز مانند همه سالهای گذشته از ابزار سنجش (الک) مشابه استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید ۸ تا ۱۰ درصد یعنی ۷۰۰ هزار تن شن و خاک و ضایعات به کارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک، ادعایی کاملا کذب بوده، صحت نداشته و قویا تکذیب می شود. هرچند بروز برخی تخلفات موردی و جزیی از سوی دلالان در موارد انگشت‌شماری از محموله‌ها رو انکار نمی کنیم اما باید تاکید شود این موارد در مقایسه با حجم ۷.۷  میلیون تن گندم خریداری شده بسیار جزیی است و عمده اینگونه تخلفات در همان بدو تحویل محموله به عوامل خرید و سیلوها شناسایی و برخورد شده است. بنابراین به نظر می‌رسد طرح ادعای ۷۰۰  هزار تن ناخالصی در گندم خریداری شده یا ناشی از ناآگاهی افراد است و یا اینکه برخی به دلیل درگیری منافعشان با این موضوع، این موارد را مطرح می‌کنند.

بر این اساس طرح این گونه شائبه‌های کذب که امنیت روانی و غذایی جامعه را تهدید می‌کند، تاسف بار بوده و جای سوال بسیار دارد. علاوه بر این خدمت مردم شریف کشورمان اعلام می‌کنیم که در کنار نظارت‌های موجود در پروسه خرید گندم، آرد گندم مورد استفاده نانوایان دارای استاندارد اجباری و نظارت‌های مستمر دیگر نیز است و هیچ‌گونه مخاطره در بهداشت و سلامت آرد گندم برای مصرف‌کنندگان وجود ندارد و سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد نیز به صورت مستمر بر تولید آرد نظارت می نمایند‌.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید