Iranian Agriculture News Agency

پریچهر پیش بینی کرد:

مجری طرح زیتون گفت: پیش بینی می شود برای سال جاری 120 هزار تن دانه زیتون برداشت و بیش از 8 هزار تن روغن زیتون استحصال شود.

تولید 8 هزار تن روغن زیتون در سال جاری

سید رحمت ا... پریچهر مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون در گفتگو با ایانا با اشاره به شرایط اقلیمی و فعالیت های باغداران و بهره برداران و وضعیت مناسب باغات زیتون گفت: پیش‌بینی می‌شود برای سال جاری حدود 120 هزارتن دانه زیتون برداشت و بیش از 8 هزار تن روغن زیتون با استاندارهای بالا تولید شود.

وی با بیان اینکه نیاز کشور به روغن زیتون در سال گذشته در حدود 12 هزار تن بوده است، افزود: خوشبختانه پارسال در حدود 7 هزار و 140 تن تولید در داخل کشور انجام شده است.

پریچهر با تاکید بر لزوم افزایش سرانه مصرف روغن زیتون در کشور، گفت: روغن زیتون به دلیل ارزش غذایی و دارویی بالا می‌تواند به افزایش سلامت جامعه و امنیت غذایی کشور کمک کند؛ علاوه بر آن از نظر اقتصادی نیز تولید این محصول برای باغداران مقرون به صرفه خواهد بود.

وی تصریح کرد: در سال جاری برای واردات روغن زیتون ارز دولتی (4200 تومانی) اختصاص نیافته است، بنابراین به منظور تامین روغن زیتون مورد نیاز مردم از تولید داخل، باغداران تلاش کنند برای کمک به اقتصاد کشور، سلامت جامعه و افزایش درآمد خود، به جای فروش دانه زیتون، محصول خود را پس از استحصال، به صورت روغن زیتون عرضه نمایند.

مجری طرح زیتون در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تشکیل جلسات زنجیره ارزش افزوده زیتون در مناطق رودبار، طارم سفلی و طارم علیا اشاره کرد و افزود: ارتباط خوبی بین تولیدکنندگان، فرآوری کنندگان (صاحبان صنایع) و بازرگانان ایجادشده و بخش خصوصی آمادگی خرید بر اساس کشاورزی قراردادی از باغداران را دارد.

وی در پایان گفت: زمان برداشت هم‌اکنون آغازشده است و بر اساس نوع رقم و منطقه برداشت ادامه خواهد داشت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید