Iranian Agriculture News Agency

مهاجر:

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی از ابلاغ برنامه توسعه 616 هزار هکتاری کشت کلزا در سال زراعی 99-98 خبر داد.

توسعه 616 هزار هکتاری کشت کلزا در سال زراعی 99-98

به گزارش خبرنگار ایانا؛ علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در هفتمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی، با اشاره به نیاز 1.5 میلیون تنی روغن در کشور گفت: سرانه مصرف روغن در کشور 19 کیلوگرم است.

وی میزان نیاز به کنجاله را 3.5 میلیون تن و واردات آن را  1.4 میلیون عنوان کرد و گفت: ظرفیت روغنکشی کشور 6 میلیون تن و ظرفیت تصفیه روغن 3.9 میلیون تن است.

مهاجر افزود: سطح زیر کشت و تولید دانه های روغنی کلزا از سال 90 رشد بسیار خوبی داشته است.

وی گفت: در برنامه ابلاغی کشت کلزا در سال 98-97، میزان تولید 682 هزار و 287 تن بوده که به میزان 420 هزار تن تولید شده است. همچنین سطح زیر کشت در این برنامه ابلاغ شده 242 هزار هکتار بوده که 241 هزار و 150 هکتار برداشت نهایی انجام شده است.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از استان های گلستان، خوزستان، مازندران، ایلام، کرمانشاه و اردبیل به عنوان عمده تولیدکنندگان برتر در تولید کلزا در سال 98-97 نام برد.

وی برنامه کشت کلزا در سال زراعی 99-1398 را برابر برنامه ابلاغی 616 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: میزان تولید در برنامه ابلاغی یک میلیون و 100 هزار تن پیش بینی و براساس سطح زیر کشت دیم، نشایی و شالیزاری برنامه ریزی شده است.

مهاجر با بیان اینکه سطح زیر کشت دیم 196 هزار هکتار برنامه ریزی شده است، افزود: بر این اساس سطح کشت نشایی 22 هزار هکتار و کشت شالیزاری 20 هزار هکتار برنامه ریزی شده است.

وی با اشاره به کشت مزارع pvs کلزا دراستان های مختلف گفت: برای مناطق گرم از جمله استان های خوزستان، گلستان و فارس، 15 رقم جهت کشت ارسال شد، همچنین برای استان های زنجان، گیلان و ایلام بنا به درخواست استان‌ها رقم‌ها ارسال شده است. همچنین برای مناطق سرد نیز 21 رقم جهت کشت به استان های قزوین، کرمانشاه و خراسان رضوی ارسال شده است.

وی اقدامات و حمایت های تأثیرگذار در این بخش را تامین و تدارک حدود 3 هزار و 700 تن بذر از ارقام مختلف بهاره و زمستانه عنوان کرد و ادامه داد: همچنین 508 دستگاه ادوات شامل بذرکار دانه ریز مخصوص کلزا، نشا کار، هد برداشت و ساقه خرد کن تأمین اعتبار شده است.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی پیگیری و تسهیل خرید و پرداخت حدود 12 هزار میلیارد ریال بهای محصول تولیدی کشاورزان در سال جاری را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و افزود: همچنین پیگیری اجرای طرح پایلوت انتقال دانش فنی و تکنولوژی تولید کلزا از کشورهای پیشرو در سطح یکهزار و 500 هکتار در 10 استان نیز از دیگر اقدامات در این حوزه بوده است.

مهاجر ادامه داد: هماهنگی و پیگیری جهت پرداخت تسهیلات کشت کلزا به ازای هر هکتار 50 میلیون ریال، پیگیری تأمین مقدار 25 هزار و 600 لیتر علفکش بوتیزان استار برای کنترل علف های هرز هم خانواده کلزا، اجرای پایلوت بررسی کنترل علف هرز گل جالیز در مزارع کلزا در 5 استان گلستان، کرمانشاه، ایلام، فارس و چهارمحال و بختیاری، تأمین بذور پوشش‌دار با حشره کش کروزر به منظور مبارزه با آفات اول فصل مزارع کلزا در مناطق شمالی کشور (کک کلزا) به مقدار 100 تن و برنامه ریزی و پیگیری جهت تأمین 135 هزار تن کود اوره و 120 هزار تن سولفات آمونیم و 55 هزار تن سوپر فسفات تریپل، 5 هزار و 500 تن سولفات پتاسیم توسط شرکت خدمات حمایتی نیز انجام شده است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته های فنی تخصصی گیاه پزشکی، کنترل گل جالیز، بذر و هواشناسی، گفت: اجرای مزارع pvs (مزارع مقایسه ارقام کلزا) به تعداد 15 رقم مناطق گرم در 6 استان و 21 رقم سردسیری در 3 استان و تهیه نقشه های هواشناسی استان ها به تفکیک شهرستان جهت اجرای الگوی کشت دانه های روغنی اعم از آبی و دیم نیز پیگیری و انجام شده است.

مجری طرح دانه های روغنی اظهار کرد: توسعه کشت کلزا در اراضی دیم و آیش کشور بر اساس نقشه تناسب اراضی و اطلاعات اقلیمی و هواشناسی کشور، توسعه کشت نشائی کلزا به منظور بهره وری بیشتر از منابع آب و خاک تا سطح 100 هزار هکتار تا سال 1401-1400، افزایش سطح زیر کشت و عملکرد کلزا دراراضی آبی کشور با بکارگیری اصول بهزراعی و دانش و تکنولوژی روز دنیا، توسعه کشت کلزا در اراضی شالیزاری به منظور استفاده بهینه از اراضی شالیزای پس از برداشت شالی و استفاده از اثرات تناوبی گیاه کلزا در استان های مازندران و گیلان نیز از برنامه های آتی برای اجرا است.

وی حذف یکی از ردیف های اعتباری مخصوص طرح دانه های روغنی و کاهش اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح در سال زراعی جاری و عدم تناسب قیمت های تضمینی دا نه‌های روغنی با قیمت سایر محصولات به خصوص در کشت های بهاره و تابستانه و محصول وارداتی و خسارات ناشی از سیل در استان های مختلف کشور را از چالش ‌های موجود در این بخش عنوان کرد و ادامه داد: عدم امکان تهیه به موقع و به اندازه بذور مورد نیاز، طغیان برخی آفات و علف های هرز با توجه به افزایش سطح زیر کشت و شرایط جوی سال زراعی 98-97 از قبیل سنک کلزا و گل جالیز که منجر به کاهش عملکرد در برخی مزارع گردید از مشکلات خارج از کنترل بوده است.

مهاجر، برقراری مجدد ردیف های اعتباری و تخصیص به‌موقع اعتبارات طرح دانه های روغنی، اعلام به‌موقع قیمت تضمینی منصفانه برای دانه های روغنی متناسب با سایر محصولات، پرداخت خسارت های ناشی از سیل اخیر و ترغیب کشاورزان به کشت و واردات دانه های روغنی با ارز غیر دولتی را خواستار شد و گفت: از استان ها نیز انتظار می رود تا تعیین و ابلاغ به‌موقع برش سطوح قابل کشت شهرستان ها براساس برنامه ابلاغی و بر تهیه بستر مناسب، رعایت تاریخ کاشت، مصرف بهینه و به اندازه بذر (حداکثر 4 کیلو گرم)، رعایت عمق مناسب کشت، استفاده به موقع از سموم پیش‌رویشی و پس‌رویشی، مصرف کود پایه مناسب به خصوص پتاس، استفاده از ریزمغذی ها، استفاده از سولفات آمونیوم در زمان ابتدای گلدهی، آبیاری در زمان غلافبندی، استفاده از حداقل دو مرحله قارچ کش نظارت داشته باشند.

وی ادامه داد: از سایر بخش ها نیز انتظار می‌رود با توجه به توسعه کشت دانه روغنی کلزا و طغیان آفات و بیماری ها و علف های هرز از جمله سنک و گل جالیز انتظار می رود سازمات تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان حفظ نباتات با حساسیت بیشتر در خصوص کنترل این عوامل فعال باشند و در روند اجرای مزارع pvs سازمان تحقیقات حضور فعال تری به خصوص در استان ها داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید